Spotkanie z panią sędzią Anną Marią Wesołowską

Posted in: Aktualności

26 stycznia br. uczniowie kl. VI i VII wzięli udział w spotkaniu z wyjątkowym gościem – panią sędzią Anną Marią Wesołowską, znaną m.in. z programu telewizyjnego pt. Anna Maria Wesołowska i mediatorzy. Pani sędzia to człowiek o silnej osobowości: prowadziła sprawy karne dotyczące zorganizowanych grup przestępczych, ale również te, w których brały udział dzieci. To w obronie ich praw zainicjowała pomysł tzw. „niebieski pokój” – miejsce, gdzie mali świadkowie są przesłuchiwani w przyjaznym otoczeniu, a nie na sali rozpraw. Niezwykle bliskie jej są ideały doktora Janusza Korczaka, dlatego zapewne jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, nagrody przyznawanej dorosłym bohaterom, w szczególny sposób niosącym radość dzieciom i pomagającym im godnie żyć.
Z naszymi uczniami pani sędzia rozmawiała na temat zagrożeń bezpieczeństwa ludzi młodych oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Przejmujące historie młodocianych przestępców, których sądziła, mocno poruszyły serca naszych szósto-i siódmoklasistów. Okazało się bowiem, że nawet osoby, które osiągają świetne wyniki w nauce, niespodziewanie mogą zejść z drogi prawa. Jak przekonywała pani sędzia Wesołowska, postąpić wbrew ogólnie przyjętym zasadom moralnym jest więc bardzo prosto, lecz potem odbudować złamane życie, uleczyć złamane serca bliskich to konsekwencje, które trzeba ponosić przez wiele lat. Nasze wybory wiążą się z moralną odpowiedzialnością. By stać się osobą wyznającą wartości, które tworzą dobro, służące nam samym oraz innym, potrzebna jest odwaga. Odwaga decyzji wyboru tego, co prawdziwie uczciwe i słuszne.
Warto jest jednak znaleźć w sobie odwagę mówienia „nie”, gdy ktoś np. bluźni, stosuje przemoc, wyśmiewa, robi niechciane zdjęcia, które umieszcza potem bezkarnie na portalach społecznościowych. Pani sędzia zachęcała naszych uczniów np. do tego, by założyli Skrzynkę Korczakowską, do której każdy będzie mógł wrzucić informację z prośbą o poradę, jeśli sam w jakikolwiek sposób doświadczył przemocy np. słownej bądź fizycznej. To piękna inicjatywa znajdująca wielu naśladowców w całej Polsce. Bezcennym pomysłem, który zaproponował nasz gość, jest udział młodzieży w rozprawach sądowych – lekcji życia, która z pewnością na długo pozostanie, ku przestrodze w pamięci, wszystkich uczestników. Wkrótce zostanie założony na stronie internetowej naszej szkoły Kącik prawny – umieszczone w nim będą ważne informacje, gdzie szukać fachowej pomocy, gdy dziecko znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej. Uczniowie stworzą również plakaty, na których wypiszą problemy występujące w klasie. Następnie wspólnie z wychowawcą podejmą działania eliminujące ww. negatywne zachowania, dzięki czemu będzie można wykreślać wcześniejsze zapisy. Wszystkie inicjatywy, o których mówił nasz gość, będą sukcesywnie wdrażane.
W trakcie spotkania w naszej szkole pani sędzia Anna Maria Wesołowska wielokrotnie podkreślała, że zawsze, sądząc człowieka, okazywała mu szacunek, dlatego nawet po latach np. byli skazańcy składają jej życzenia świąteczne z podziękowaniem, że w trakcie procesu nie przekreślała ich, lecz dawała nadzieję na lepsze życie. „Ludzie naprawdę są dobrzy, tylko trzeba im tę dobrą stronę pokazać, bo się gubią”.
Wspólne zdjęcia, wykonane na koniec spotkania z tak niezwykłą osobą jak pani sędzia Wesołowska, wierzącą w dobro, na przekór złu, do którego zdolny jest człowiek, to bezcenna pamiątka dla uczniów, ale i całej społeczności szkolnej.