Obchody Dnia Patrona naszej Szkoły

27 kwietnia br. obchodziliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego narodu, uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Co roku to szczególne święto jest dla nas również Dniem Patrona naszej Szkoły. Z tej okazji została zorganizowana akademia. Spektakl stał się dla wszystkich poruszającym wydarzeniem i z pewnością na długo utkwi nam w pamięci. Uroczystość ta stanowiła dzieło wielu osób: naszych aktorów – szóstoklasistów i chóru złożonego z uczniów kl. IV-VI. To właśnie dzięki nim poprzez wspaniałą recytację oraz muzykę przenieśliśmy nasze myśli w czasy Rzeczpospolitej Polskiej, w której uchwalona konstytucja najpełniej wyrażała pragnienia przeprowadzenia reform ustrojowo-społecznych w ukochanej Ojczyźnie. Była zatem urzeczywistnieniem nadziei żyjących w sercach ludzi mających na względzie nie własne korzyści, lecz jej dobro.
Niestety, krótko po zatwierdzeniu tego pierwszego w Europie dokumentu, nastąpił II, a potem III rozbiór Polski, który na wiele lat udaremnił naszej Ojczyźnie szansę rozwoju politycznego i zmusił Polaków do niezłomnej walki o wolność naszego kraju.
Dzień, w którym, wszyscy, odświętnie ubrani, nosząc dumnie własnoręcznie wykonane kotyliony, przypominaliśmy znaczenie Święta Patrona naszej Szkoły, był dla wszystkich wyjątkowy. Po wspaniałej inscenizacji został rozstrzygnięty konkurs informatyczno-historyczny „Witaj majowa jutrzenko – Konstytucja 3 Maja”.
Uwieńczeniem tych niezapomnianych chwil było układanie na boisku żywej biało-czerwonej flagi. Do tego niezwykłego przedsięwzięcia włączyła się cała społeczność szkolna.
To piękne święto, wprawiło nas w radosny nastrój, ale równocześnie, uświadomiło nam, iż każdy z nas może troszczyć się o naszą ojczyznę – Polskę, która po odzyskaniu niepodległości, cały czas rozwija się i pięknieje. Jednakże, by to piękno trwało, starajmy się już dziś mądrze wykorzystywać wolność z takim poświęceniem zdobywaną przez naszych przodków.