Klasy IV-VIII

W 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole gościliśmy Bractwo Rycerskie Kerin. Uczniowie klas IV i V mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii poświęconej walce naszych przodków o wolność. Poznawali losy naszej ojczyzny od początku jej powstania do czasów kiedy po 123 latach niewoli powstawała na nowo.


7 grudnia 2018r. uczniowie klas ósmych udali się do Warszawy na wycieczkę „Śladami Marszałka, czyli sprawy ważne z Józefem Piłsudskim związane”, a także do Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od placu Piłsudskiego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca, a także zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Stare Miasto. Na koniec naszego pobytu w stolicy udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego.


Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w dniu 22 listopada 2018r. w zorganizowanej w Centrum promocji Mody debacie „Dekalog Polski – 10 ważnych słów” z udziałem Olgierda Łukaszewicza, red. Dominiki Wielowieyskiej, prof. Mariusza Grzegorzka, Piotra Kłysa.
Celem było wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Kim jestem? Polakiem, czyli co jest dla mnie ważne…”.
Warsztaty obejmowały zagadnienia:
„Ojczyzna – mit czy rzeczywistość?”
„Wolność – prawo czy obowiązek?”
„Władza – rządzić czy panować?”
Uczniowie aktywnie włączali się do dyskusji. W szczególności podczas debaty głównej pt.”Polskość czy/czyli Europejskość”.


W dniu 15 listopada uczniowie klasy VI a Olga Jakubowska, Sara Gajek, Helena Suchacka, Aleksandra Lamorska, Michalina Sęczkowska, Alicja Wiatr, Julian Kwaśny i Franciszek Rykała uczestniczyli w zajęciach integracyjnych „Na jesieni świat się mieni”, które po raz kolejny odbyły się w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 168 przy ul. Plantowej 7.
Wśród zaproszonych gości, oprócz uczniów z naszej szkoły w zajęciach brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 182 oraz dzieci z Centrum Terapii i Autyzmu Navicula.
Uczniowie wykonywali prace plastyczne o tematyce jesiennej z użyciem ciekawych technik, a między kolejnymi zadaniami plastycznymi brali udział w zabawach rytmiczno- muzycznych. Na koniec tradycyjnie wszyscy zasiedli do stołu, aby delektować się wypiekami gospodarzy.
Warsztaty to kolejna miła, wspólna impreza z kolegami z SP 168. Najważniejszym celem wspólnych spotkań zawsze była idea integracji oparta na wzajemnym szacunku, ukazywaniu swoich talentów i nie mniej ważna zabawa.
W drugim półroczu z całą pewnością spotkamy się na zajęciach w naszej szkole.


Udział w konkursie „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Caratheodory’ego – greckiego matematyka”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Caratheodory’ego – greckiego matematyka”.
Motto konkursu wiedzy o jednym z najwybitniejszych matematyków ubiegłego stulecia brzmi: „Od wiedzy ważniejsza jest tylko wyobraźnia”.
Uczennica klasy 5c, Łucja Ślazyk przygotowała prezentację multimedialną na temat życia i dokonań Constantina Caratheodory’ego (prezentację można obejrzeć tutaj).
Uczeń klasy 6a, Jakub Nowak przygotował grę edukacyjną Constantin Caratheodory – ZGADUJ.
Obie prace wymagały ogromnego wkładu, czasu i wysiłku. Gratulujemy pomysłu i wykonania.
Nauczyciele matematyki SP120


30.10.2018r. uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w organizowanej w SP 172 imprezie pod hasłem „Na skrzydłach wolności”. Zawody obejmowały:
część sprawdzającą wiedzę w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości ćwiczenia sprawnościowe, gry sportowe.
Dodatkowo rozstrzygnięto konkurs na wykonanie latawca dowolną techniką plastyczną w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Rada Osiedla Julianów – Marysin – Rogi.


Kwesta na Starym Cmentarzu

27 października 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kweście na rzecz ratowania starych zabytków na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Oprócz zbierania pieniędzy na renowację zabytków, sprzątaliśmy mogiły oraz alejki cmentarne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na grób Józefa Bortnowskiego byłego prezydenta Zgierza, ponieważ nasza szkoła sprawuje patronat honorowy nad tym nagrobnym pomnikiem.


Klasy ósme na wycieczce „Zamki blisko Łodzi”

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce „Zamki blisko Łodzi”. Zwiedzali zamki w Oporowie, Łęczycy, Besiekierach i Uniejowie. W czasie tego wyjazdu mogli poznać dorobek kulturalny oraz piękno naszego regionu.


W dniu 15 października 2018 roku, wzorem lat ubiegłych, w naszej szkole obchodzony był XVIII Dzień Papieski, którego hasłem przewodnim było: „Promieniowanie Ojcostwa”. Tego dnia na sali gimnastycznej odbył się uroczysty Apel, poświęcony życiu i pontyfikatowi Ojca Świętego – Jana Pawła II. Uczniowie klasy VB przedstawili w formie wspomnień wydarzenia związane z życiem Karola Wojtyły, od jego dzieciństwa spędzonego w Wadowicach, poprzez lata wojenne i ciężką pracę w kamieniołomach, studia na tajnych kompletach, przyjęcie kapłaństwa, wybór na biskupa krakowskiego, wyjazd do Watykanu i wybór na Następcę Chrystusa oraz czas pielgrzymek. W tym roku przypada bowiem 40 rocznica wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową. Całość przeplatana była pieśniami związanymi z osobą Jana Pawła II, w tym ulubioną pieśnią Papieża, jaką była „Barka”.


Tydzień Kodowania

Wzorem lat ubiegłych obchodziliśmy Tydzień Kodowania. Tradycyjnie już uczniowie klas IV – VI kodowali w dniach 8 – 14 X 2018 ze stroną code.org, którą wszyscy dosłownie uwielbiają. W tym roku nie zabrakło też pracy ze scratchem i akcentów niepodległościowych.