Klasy IV-VII

Spotkanie z panią sędzią Anną Marią Wesołowską

26 stycznia br. uczniowie kl. VI i VII wzięli udział w spotkaniu z wyjątkowym gościem – panią sędzią Anną Marią Wesołowską, znaną m.in. z programu telewizyjnego pt. Anna Maria Wesołowska i mediatorzy. Pani sędzia to człowiek o silnej osobowości: prowadziła sprawy karne dotyczące zorganizowanych grup przestępczych, ale również te, w których brały udział dzieci. To w obronie ich praw zainicjowała pomysł tzw. „niebieski pokój” – miejsce, gdzie mali świadkowie są przesłuchiwani w przyjaznym otoczeniu, a nie na sali rozpraw. Niezwykle bliskie jej są ideały doktora Janusza Korczaka, dlatego zapewne jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, nagrody przyznawanej dorosłym bohaterom, w szczególny sposób niosącym radość dzieciom i pomagającym im godnie żyć.
Z naszymi uczniami pani sędzia rozmawiała na temat zagrożeń bezpieczeństwa ludzi młodych oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Przejmujące historie młodocianych przestępców, których sądziła, mocno poruszyły serca naszych szósto-i siódmoklasistów. Okazało się bowiem, że nawet osoby, które osiągają świetne wyniki w nauce, niespodziewanie mogą zejść z drogi prawa. Jak przekonywała pani sędzia Wesołowska, postąpić wbrew ogólnie przyjętym zasadom moralnym jest więc bardzo prosto, lecz potem odbudować złamane życie, uleczyć złamane serca bliskich to konsekwencje, które trzeba ponosić przez wiele lat. Nasze wybory wiążą się z moralną odpowiedzialnością. By stać się osobą wyznającą wartości, które tworzą dobro, służące nam samym oraz innym, potrzebna jest odwaga. Odwaga decyzji wyboru tego, co prawdziwie uczciwe i słuszne.
Warto jest jednak znaleźć w sobie odwagę mówienia „nie”, gdy ktoś np. bluźni, stosuje przemoc, wyśmiewa, robi niechciane zdjęcia, które umieszcza potem bezkarnie na portalach społecznościowych. Pani sędzia zachęcała naszych uczniów np. do tego, by założyli Skrzynkę Korczakowską, do której każdy będzie mógł wrzucić informację z prośbą o poradę, jeśli sam w jakikolwiek sposób doświadczył przemocy np. słownej bądź fizycznej. To piękna inicjatywa znajdująca wielu naśladowców w całej Polsce. Bezcennym pomysłem, który zaproponował nasz gość, jest udział młodzieży w rozprawach sądowych – lekcji życia, która z pewnością na długo pozostanie, ku przestrodze w pamięci, wszystkich uczestników. Wkrótce zostanie założony na stronie internetowej naszej szkoły Kącik prawny – umieszczone w nim będą ważne informacje, gdzie szukać fachowej pomocy, gdy dziecko znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej. Uczniowie stworzą również plakaty, na których wypiszą problemy występujące w klasie. Następnie wspólnie z wychowawcą podejmą działania eliminujące ww. negatywne zachowania, dzięki czemu będzie można wykreślać wcześniejsze zapisy. Wszystkie inicjatywy, o których mówił nasz gość, będą sukcesywnie wdrażane.
W trakcie spotkania w naszej szkole pani sędzia Anna Maria Wesołowska wielokrotnie podkreślała, że zawsze, sądząc człowieka, okazywała mu szacunek, dlatego nawet po latach np. byli skazańcy składają jej życzenia świąteczne z podziękowaniem, że w trakcie procesu nie przekreślała ich, lecz dawała nadzieję na lepsze życie. „Ludzie naprawdę są dobrzy, tylko trzeba im tę dobrą stronę pokazać, bo się gubią”.
Wspólne zdjęcia, wykonane na koniec spotkania z tak niezwykłą osobą jak pani sędzia Wesołowska, wierzącą w dobro, na przekór złu, do którego zdolny jest człowiek, to bezcenna pamiątka dla uczniów, ale i całej społeczności szkolnej.


Zajęcia we wrotkarni

W dniu 19 stycznia grupa uczniów z klas IV-VII, po zajęciach lekcyjnych aktywnie i atrakcyjnie spędziła czas we wrotkarni „KołoWrotki” przy ul. Piotrkowskiej 217.
Uczniowie pod okiem wykwalifikowanego instruktora, mogli nauczyć się jeździć na wrotkach, albo doskonalić swoje umiejętności. Była rywalizacja w grupach, a na końcu jazda dowolna.
Zmęczeni aktywnością fizyczną, ale zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.


Noc Biologów

12 stycznia 2018r. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska przygotował szereg zajęć w ramach Nocy Biologów. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klas siódmych.
Wysłuchaliśmy wykładu na temat zabójczych roślin naszej flory oraz pochodzenia roślin uprawnych. Podziwialiśmy rosiczki hodowane in vitro. Dowiedzieliśmy się, jak farbować tkaniny za pomocą naturalnych barwników. Obserwowaliśmy barwny świat wnętrza komórek. W tajemniczym ogrodzie mogliśmy zobaczyć okazy egzotycznych roślin, owoce, nasiona, szyszki. Podziwialiśmy bezkręgowce patyczaki, modliszki, ptaszniki, karaczany.
W roślinnej perfumerii sprawdziliśmy, czy potrafimy rozróżniać zapachy. Dowiedzieliśmy się, jak zakłada się hodowle bakterii i grzybów. Formowaliśmy żelki. Zjadając kolendrę, sprawdziliśmy obecność na chromosomie 11 genu ORA2 związanego z węchem.
Miło, naukowo, kreatywnie spędziliśmy piątkowe popołudnie.
opracowała Dorota Filewska


Spotkanie przy wigilijnym stole w klasie 6a

W dniu 22 grudnia uczniowie klasy 6a uczestniczyli w jasełkach szkolnych, w tym roku przygotowanych przez uczniów klasy 1a. Następnie wzięli udział w koncercie kolęd i pastorałek. W dalszej kolejności udali się do sali, gdzie wspólnymi siłami przygotowali wraz z wychowawcą stół wigilijny. Znalazł się biały obrus, opłatek, Dzieciątko na sianku, świecznik oraz wiele smakołyków przygotowanych przez uczniów i ich rodziców.
Wspólnie kolędowaliśmy, składaliśmy życzenia i spędzaliśmy razem czas.


Lekcja matematyki w 5b

Domino matematyczne
Chętni uczniowie z klasy 5b wykonali domino matematyczne z tematu: Skracanie i rozszerzanie ułamków.
21 grudnia na lekcji matematyki pracowali w czterech równolicznych grupach. Każda z grup miała za zadanie ułożyć domino przygotowane przez koleżanki i kolegów. Śmiechu było co niemiara.
Jedno z przygotowanych domin matematycznych zawiera bardzo zaawansowane zapisy ułamków „piętrowych”. Uczniowie byli tak zaciekawieni, co to jest, że wspólnie rozpracowywaliśmy nowe informacje przygotowane przez ucznia. Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wykonali dodatkową pracę i sprawili całej klasie bardzo dużo radości. Byli to: Joanna Andrzejak, Amelia Danowska, Jan Pierlejewski, Igor Zajder.


Bałwan w 6a

19 grudnia na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy 6a pracowali w grupach nad bałwanem. Zadaniem każdej z grup było utworzyć odpowiedniej wielkości kulę, nadzorując pracę pozostałych grup, aby wszystkie kule zachowały właściwy stosunek wobec pozostałych.
Każda z grup miała co robić. Pod koniec lekcji powstał bałwan, który wystartował w konkursie organizowanym przez Samorząd Uczniowski.


Bombka 3d w klasie 4c

18 grudnia uczniowie klasy 4c na lekcji matematyki wykonali bombkę 3d. Wcześniej otrzymali do domu instrukcję, aby na lekcję przygotować 20 kół o zadanym promieniu oraz jeden trójkąt równoboczny.
Przygotowani uczniowie przybyli w poniedziałek na lekcję i wykonując po kolei polecenia podawane przez nauczyciela otrzymali przepiękne, kolorowe, duże, przestrzenne bombki.
Gratuluję Wam zaangażowania i wzorowej pracy podczas zajęć.


Lekcja geografii w klasie VIIc

W naszej szkole nauczyciele często przeprowadzają lekcje metodami aktywnymi z wykorzystaniem TIK. Poniżej skompresowany do formatu zip film z lekcji geografii.
http://sp120lodz.pl/wp-content/uploads/2017/12/geografia.zip


Spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 168

W dniu 12 grudnia po raz kolejny odwiedziły nas zaprzyjaźnione dzieci i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 168.
Na początku spotkania goście, uczniowie klasy III c oraz VI obejrzeli przedstawienie o tematyce świątecznej, przygotowane przez uczniów klasy IV c pod opieką wychowawczyni p. Anety Trzmielak.
Następnie p. Aneta Ignar przeprowadziła gry i zabawy ruchowe, m.in.: „Berek Mikołaj”, „Śnieżna wojna”, „Mocarze”. Wszyscy pokonali „zimowy” tor przeszkód.
Koleżanki i koledzy z klasy VI pomogli dzieciom ze Szkoły Specjalnej w wykonaniu okazałej bombki na choinkę, której pomysłodawcą była p. Katarzyna Wróbel.
Na zakończenie p. Patrycja Łodwig przeprowadziła warsztaty kulinarne „Zgaduj zgadula”, w których uczniowie z zamkniętymi oczami musieli odgadnąć nazwę próbowanego owocu, a następnie z przygotowanych produktów skomponować własną sałatkę.
Dzieci otrzymały upominki świąteczne w postaci czekoladowych mikołajów oraz pierniczki.
Zawsze trudno jest się nam rozstać. Na pożegnanie były uściski i ciepłe życzenia świąteczne.


Godzina Kodowania

W dniach 7 – 8 grudnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Godzinę Kodowania. Tym razem postawiliśmy na Scratcha. Tworzyliśmy skrypty tabliczki mnożenia oraz świątecznych prezentacji.


Matematyczne Lapbooki klas V

Uczniowie klasy 5a, 5b oraz 5c wykonali w ramach pracy domowej fantastyczne Lapbooki poświęcone tematyce kątów.
Uczniowie zawarli informacje dotyczące tego, co to jest kąt. W bardzo ciekawy sposób przedstawili rodzaje kątów. Znalazły się również kąty, które dzieci spotykają w życiu codziennym.
Każde z dzieci przygotowało też jedno zadanie, które każdy, kto oglądał Lapbook mógł rozwiązać.


Mikołajkowe wyjście klasy VIa do kręgielni GRAKULA

Uczniowie klasy VI a wiedzą, że nic tak szybko nie poprawia samopoczucia, jak sport! Z tego powodu Mikołajki klasowe spędziliśmy aktywnie w kręgielni GRAKULA. Wszyscy wrócili do szkoły uśmiechnięci i pełni energii.


Mikołajkowe wyjście klasy VII b do Parku Trampolin SALTOS

Każdy wie, że ruch to zdrowie. Uczniowie klasy VII b wiedzą również, że nic tak szybko nie poprawia samopoczucia, jak skakanie! Z tego powodu Mikołajki klasowe spędziliśmy aktywnie na zajęciach w Parku Trampolin SALTOS. Wszyscy, mimo fizycznego zmęczenia, wrócili do szkoły uśmiechnięci i pełni pozytywnej energii.


Mikołajkowe wyjście klasy Va do „PAPUPAPI”, czyli bliski kontakt z papugami i gadami egzotycznymi.​

Rajd Mikołajkowy

Każdego roku w o tej porze udajemy się na rajd mikołajkowy. 2 grudnia 2017r. wyruszyliśmy na wędrówkę przez Las Łagiewnicki. Pogoda tego dnia nam dopisała – nawet leśne szlaki były lekko oprószone śniegiem. Na mecie czekał na nas święty Mikołaj z podarunkami.


Dyskoteka andrzejkowa

W czwartek 30 listopada uczniowie klas IV-VII świętowali Andrzejki bawiąc się na szkolnej dyskotece. Szaleństwom na parkiecie towarzyszyło śpiewanie ulubionych utworów oraz liczne dedykacje piosenek. Uczniowie zadbali także o organizację bufetu pełnego smakołyków. Nie zabrakło również salonu wróżb oferującego najliczniejsze sposoby przepowiadania przyszłości. To był naprawdę magiczny wieczór.


Wycieczka VIa do Warszawy

W poniedziałek 27 listopada uczniowie klasy szóstej wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Na miejscu przywitała nas słoneczna pogoda, która uprzyjemniła spacer po Parku Łazienkowskim. Podziwialiśmy m.in. Belweder, Pomnik Chopina, Biały Dom, Pałac na Wodzie.
Przewodnik zabrał nas również na Zamek Królewski, pokazał Archikatedrę Św. Jana, Rynek Starego Miasta, Syrenkę, mury miejskie, Barbakan, pomnik Małego Powstańca i pomnik Jana Kilińskiego. Na koniec odwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytecką.
Dla wszystkich był to wyjątkowy dzień.


VIa na spektaklu „Piękna i Bestia”

W poniedziałek 13 listopada uczniowie klasy szóstej obejrzeli w Teatrze Muzycznym spektakl pt.: „Piękna i Bestia”, w którym występowała uczennica klasy szóstej – Natalia Dwornik.


Warsztaty w ramach projektu „Badacz wody”

W ramach projektu „Badacz wody” uczniowie klas siódmych w dniu 20 listopada 2017r. uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Pracowni Edukacji Ekologicznej – ŁCDNiKP. Przedmiotem ich badań było określenie właściwości fizyko-chemicznych próbek świeżo pobranej wody powierzchniowej ze zbiorników wody płynącej (rzeki, strumienia, potoku,) lub wody stojącej (jeziora, stawu, oczka w ogrodzie). Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach pod opieką kierownika pracowni, pani Doroty Zielińskiej. Z niecierpliwością czekamy na ich analizy.


Warsztaty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich w Łodzi

W czwartek 16 listopada, uczniowie klasy VII B wzięli udział w warsztatach organizowanych przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich w Łodzi. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli szansę posłuchać i zobaczyć, na czym polega praca w branży hotelarskiej, porcie lotniczym czy branży turystycznej. Na początku uczniowie wzięli udział w pokazie ozdobnego składania ręczników oraz serwetek. Sami również mogli spróbować swoich sił. Następnie zmagali się z zadaniami z zakresu ekonomii i mieli szansę sprawdzić, czy potrafią dokonywać opłacalnych inwestycji. Na koniec uczniowie wcielili się w pracowników biura podróży i planowali wycieczki po polskich miastach.


Wycieczka do Warszawy

Dnia 15 listopada 2017 roku trzyosobowy zespół uczennic z klasy VIIa w składzie: Julia Budzisz, Julia Marciniak i Kalina Marciniak uczestniczył w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w ramach projektu Akademia Przedsiębiorczego Dzieciaka i IX Konkursu „O przyszłości marzę teraz”. Uczennice zakwalifikowały się do finału tego konkursu. Dziewczęta zwiedziły Centrum Nauki Kopernik oraz uczestniczyły
w warsztatach w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Podczas warsztatów dowiedziały się, kiedy pojawił się pieniądz jako środek płatniczy, jaką ma funkcje bank centralny oraz jak zabezpiecza się banknoty przed fałszowaniem. Zwiedziły również skarbiec, gdzie przechowywane są między innymi sztabki złota. Miały również możliwość zobaczyć i podnieść sztabkę złota o wartości około 2 milionów złotych, która okazała się bardzo ciężka mimo swoich niezbyt okazałych rozmiarów.


Uczniowie klas siódmych na wycieczce we Wrocławiu

We wtorek 14 listopada uczniowie klas siódmych wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wrocławia. Na miejscu przywitała nas słoneczna pogoda, która uprzyjemniła spacer po Starym Mieście w towarzystwie przewodnika. Dodatkową atrakcją było oczywiście poszukiwanie wszechobecnych krasnoludków. Następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, w którym zwiedzaliśmy przede wszystkim obszar Afrykarium oraz terrarium. Dla wszystkich był to niezapomniany dzień.


Słodkie zegary na lekcji matematyki

W poniedziałek 13 listopada, uczniowie klas 4a oraz 4b wzięli udział w niecodziennej lekcji matematyki. Ich zadaniem było stworzenie słodkich zegarów. Wykonane z wafli tarcze, były ozdabiane za pomocą lukrowych pisaków, perełek oraz czekoladowych cyferek. Uczniowie odczytywali ustawione na zegarach godziny, obliczali ile czasu minęło, ustawiali wskazaną godzinę. Na koniec lekcji dzieci mogły zjeść swoje zegary.


Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada uczniowie klas III – VII uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zgodnie z kilkuletnią tradycją naszej szkoły odbył się także koncert legionowych pieśni patriotycznych. Piękny dodatek do odświętnych strojów stanowiły tego dnia biało – czerwone kotyliony.


Zajęcia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich

W dniu 7 listopada na zajęciach z wychowawcą w klasie 6a gościliśmy panią Magdalenę Strzelecką – Miziołek.
Pani Strzelecka-Miziołek przeprowadziła nam zajęcia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich.


Podsumowanie badań ankietowych o zawodach przeprowadzonych w klasach IV – VII

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery wychowawcy przeprowadzili badania ankietowe wśród uczniów klas IV – VII nt. „Kim chciałbym zostać w przyszłości?”. Wzięło w nich udział 195 uczniów. Dzieci wskazały ponad 60 zawodów. Największym powodzeniem cieszył się zawód lekarza i piłkarza. Wybrało je po 17 uczniów, co stanowi po 8,7% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się architekt. Na ten zawód zagłosowało 15 uczniów, co stanowi 7,6% głosujących. Na trzecim miejscu znalazł się weterynarz. Ten zawód wybrało 12 uczniów – 6,1% . Popularne również wśród dzieci zawody to: nauczyciel, informatyk, żołnierz, programista, aktor i prawnik.
Duża różnorodność zawodów wybieranych przez uczniów świadczy o dość dużej wiedzy o świecie zawodów i szerokich zainteresowaniach naszych podopiecznych. Przeprowadzone badanie ankietowe pokazuje, że nasi uczniowie bardzo ambitnie podchodzą do swojej przyszłości. Należy więc wspierać ich w zdobyciu wymarzonego zawodu.

Va z wizytą w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 168

W dniu 8 listopada uczniowie klasy Va pod opieką p. Katarzyny Ptaszyńskiej oraz p. Anety Ignar udali się do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 168.
Celem wizyty była integracja uczniów obydwu szkół, poprzez udział w zajęciach muzyczno – plastycznych. Jest to także kontynuacja udanej współpracy podjętej w ubiegłym roku szkolnym.
Uczniowie naszej szkoły pomagali kolegom i koleżankom w pracach plastycznych o tematyce jesiennej. Dzieci wykonywały drzewo z kolorowych płatków waty, układali liście, z których powstały niezwykłe postacie zwierząt, a za pomocą warzyw i owoców, które posłużyły jako stemple, udało się wyczarować kolorowe weki na zimowe wieczory.
Uczniowie mieli okazję zagrać na instrumentach, zatańczyć do utworów muzycznych oraz nauczyli się śpiewać piosenki. Na koniec gospodarze przygotowali słodki poczęstunek.
Uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Specjalnej przyjęli nasze zaproszenie i w grudniu spotkamy się w naszej szkole.


Kolejny sukces muzyczny uczennicy klasy IV b Oli Nowaczyk

Duet fortepianowy w składzie Ola Nowaczyk i Julka Kudaj otrzymał wyróżnienie w XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach k. Warszawy „XVII Juliusz Zarębski International Music Competition”, który odbył się w dniach 23-29 października 2017 r.
Dziewczynki zaprezentowały następujące utwory:
1. L.Van Beethoven Sonata d-dur op.6 cz. I
2. M.Ravel „Brzydulka Cesarzowa chińskich pagód” z suity „Moja matka Gęś”


Żywa lekcja historii z Bractwem Rycerskim Kerin

3 listopada do naszej szkoły zawitali rycerze. Na żywą lekcję historii przybyło Bractwo Rycerskie Kerin. Przedstawili oni jak wyglądała droga wiodąca od pazia do rycerza, jakimi cechami powinien odznaczać się rycerz, jak wyglądało przygotowanie do turnieju i pasowania. Uczniowie mogli przymierzyć zbroje płytowe oraz kolczugi. Lekcja ta była ciekawą podróżą w czasy średniowiecza.


Lekcja o zegarach w kl. 4c

W dniu 2 listopada uczniowie klasy 4c na lekcji matematyki poznawali dawne sposoby mierzenia czasu. Ponadto po krótkim wprowadzeniu i burzy mózgów samodzielnie tworzyli swoje zegary. Wiele emocji i entuzjazmu wzbudziła ta lekcja wśród uczniów klasy 4c. Uczniowie z dużym zaangażowaniem z przyniesionych materiałów robili zegary, odpowiadali na pytania nauczyciela dotyczące upływającego czasu itd.
Na koniec lekcji zjedli swoje prace.
Fragment lekcji można obejrzeć tutaj.


Dzień Papieski w naszej szkole

„Dzień dobry Państwu! Witam wszystkich zgromadzonych w studio w Szkole Podstawowej nr 120 w Łodzi. Będziemy dziś świadkami niezwykłego wydarzenia, to jest XVII Dnia Papieskiego, który w tym roku przeżywamy pod hasłem „IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”. Stoję obok przepięknej figury Pani Fatimskiej, której św. Jan Paweł II tak wiele zawdzięczał, przed którą trwał na modlitwie z różańcem w ręku, której przypisuje uratowanie życia 13 maja 1981roku. Przywieźli ją do nas Bracia Franciszkanie z łódzkich Łagiewnik, którym w tym miejscu pragnę podziękować w imieniu organizatorów. Gościem szczególnym, zaproszonym na dzisiejszą Uroczystość w sposób duchowy jest oczywiście sam Jan Paweł II, który podzieli się z państwem doświadczeniem spotkań z Maryją. Swojego głosu Ojcu świętemu użyczy Michał z kl. VII a”. Takimi słowami uczennica -dziennikarka z kl. VII a rozpoczęła montaż słowno – muzyczny poświęcony naszemu wielkiemu Rodakowi papieżowi Janowi Pawłowi II. 16 października w sam dzień wyboru na papieża dzieci z SP120 pod opieką nauczycieli i wychowawców zebrały się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w tym niezwykłym Misterium, przygotowanym przez s. Mariannę Mościcką katechetkę .Za stronę muzyczną, akustyczną i piękną dekorację były odpowiedzialne p. Angelika Bednarczyk, Katarzyna Kartasińska, Liliana Basińska i s. Marianna Mościcka. Gośćmi honorowymi byli dwaj Bracia zakonni Franciszkanie: br. Paweł Paszkowski i br. Paweł Lemanik . Dyrekcja szkoły, wyrażając wdzięczność uczniom z kl. VA, VB i VII A oraz osobom odpowiedzialnym za przygotowanie apelu w trakcie obydwu przedstawień podkreśliła wyjątkowość Osoby św. Jana Pawła II oraz Jego nauczania w powiązaniu z Orędziem Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia dzieci miały jeszcze jedną niespodziankę „KAROLKOWE KREMÓWKI”, które cieszyły się wielkim powodzeniem, a które rozprowadzali wolontariusze ze SKC.


Kwesta na Starym Cmentarzu

Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej zorganizowana została XXIII kwesta na rzecz ratowania starych, zapomnianych zabytków. Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w tej kweście. Mimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych uczniowie naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem kwestowali wśród osób odwiedzających Stary Cmentarz oraz sprzątali mogiły. Każdego roku ze szczególną uwagą sprzątamy grobowiec Józefa Bortnowskiego, byłego prezydenta Zgierza, nad którym nasza szkoła sprawuje honorowy patronat.


Warsztaty kulinarno – edukacyjne „Zielona Kraina”

W dniu 24 października 2017r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kulinarno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu „Zielona kraina”.
Były one okazją, aby dowiedzieć się jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przygotować pyszne koktajle i sałatki na bazie świeżych, zielonych warzyw oraz sięgać po słodycze z naturalnych składników, bez dodatku cukru.
Program warsztatów został tak ułożony, by przekazać jego uczestnikom najbardziej przydatne informacje i porady, których stosowanie prowadzi do odniesienia korzyści ekologicznych, ekonomicznych, ale przede wszystkim, zdrowotnych. Udowodnione jest bowiem, że zwiększenie spożycia produktów roślinnych przy jednoczesnym ograniczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia, a nawet cofania się skutków, tzw. chorób cywilizacyjnych, m.in.: nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia.


Ogólnopolski Tydzień Kariery w SP nr 120

W dniach 17 – 20 października 2017 r. trwał Ogólnopolski Tydzień Kariery, w którym nasza szkoła brała czynny udział. Podczas tego tygodnia uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach w kinie Silver Screen, gdzie poznali pracę reżysera dźwięku i proces powstawania dubbingu. Uczniowie klasy Ia wędrowali Bajkowym Szlakiem, a prowadzący zajęcia opowiadał im o tajnikach tworzenia filmów animowanych. Poznali specyfikę pracy aktora i oglądali Aleję Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. Uczniowie klasy VIIa byli z wizytą w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Franciszkańskiej 137 w Łodzi. Poznali ofertę edukacyjną tej szkoły, robili warkocze z ciasta drożdżowego, dekorowali ciastka, tworzyli różne formy przestrzenne z lukru – czyli wykonywali prace typowe dla zawodu cukiernika i piekarza. Zwiedzili wystawę elementów dekoracyjnych i ciast dekorowanych masą lukrową. Brali również udział w zajęciach z doradcą zawodowym, podczas których dowiedzieli się, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zawodu. We wszystkich klasach IV – VI podczas zajęć z wychowawcą były realizowane tematy związane z orientacją zawodową, a w klasach VII z doradztwem zawodowym. Wychowawcy przeprowadzili badanie ankietowe nt. „Kim chciałbym zostać w przyszłości?”. Wyniki badania pomogą wesprzeć uczniów na drodze do uzyskania wymarzonego zawodu. Szkolny Ośrodek Kariery zaprezentował plakaty z informacjami o wybranych zawodach, które można podziwiać w Szkolnej Galerii. Uczniowie mogą dowiedzieć się z nich o wadach i zaletach danego zawodu, ścieżce kształcenia oraz możliwościach zatrudnienia. W szkolnej bibliotece utworzony został kącik orientacji i doradztwa zawodowego, w którym będą prezentowane oferty szkół ponadpodstawowych i najnowsze informacje dotyczące orientacji i doradztwa zawodowego.


Podsumowanie wyników testu diagnostycznego z języka angielskiego po  klasie szóstej szkoły podstawowej, rok szkolny 2016/17, maj 2017
W teście diagnostycznym z języka angielskiego po klasie szóstej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/17, maj 2017, wzięły udział 32 szkoły z Łodzi i regionu tj. 1602 uczniów. Organizatorem było ŁCDNIKP.
Test składał się z trzech części: słuchania ze zrozumieniem, czytania ze zrozumieniem oraz funkcji i środków językowych.
Średni wynik dla szkół podstawowych z Łodzi i regionu to 27,70 pkt ( 69,25%).
Średnia klas szóstych w Szkole Podstawowej nr 120 w Łodzi wyniosła 29,53 pkt ( 73,82%).
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!

Tydzień Kodowania

Znów obchodziliśmy Codee Week. To już piąte urodziny tego wydarzenia. Od 7 do 20 października 2017 kodowaliśmy na różne sposoby. Pracowaliśmy ze stroną code.org. Przeżywaliśmy kodowane przygody z Elsą, w świecie Minecraft i Kodable. Układaliśmy kubeczki, tworzyliśmy własne rysunki na przygotowanych planszach, wszystko to kodowaliśmy, a nasi koledzy odkodowywali. Nie brakowało nawet samodzielnie wykonanych plakatów propagujących Code Week. Zabawa była przednia, a wiedza sama niepostrzeżenie wchodziła do głów.


Klasy czwarte we Wrocławiu

17 października uczniowie klas IV pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Największą jej atrakcją byłą wizyta w Afrykarium. Czwartoklasiści mieli też okazję  odbycia spaceru po wrocławskim Starym Mieście.


Wycieczka do Wrocławia

W dniu 9 października 2017 r. uczniowie klas V pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Najwięcej czasu spędziliśmy we wrocławskim ZOO i Afrykarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Podziwialiśmy przepiękna faunę i florę, w tym naprawdę magicznym miejscu. W międzyczasie udaliśmy się na obiad do restauracji znajdującej się na terenie ZOO.
Ostatnim punktem podróży było zwiedzanie Starego Miasta i poszukiwanie krasnali.
Do Łodzi dojechaliśmy późnym wieczorem, ale bezpiecznie i w bardzo dobrych humorach.


Rajd rowerowy

30 września 2017 r rozpoczęliśmy nowy sezon rajdowy. Jak zawsze na początku roku szkolnego amatorzy jazdy rowerowej zebrali się przed szkołą, by uczestniczyć w rajdzie rowerowym. Trasa wiodła przez Las Łagiewnicki i Arturówek. Tam mieliśmy czas na wspólną zabawę na placu zabaw. Wszyscy czekają na następne wyprawy.


Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

28 września uczniowie klas IV – VII bawili się na pierwszej w tym roku dyskotece szkolnej. Odbyła się ona w związku z obchodzonym 30 września Dniem Chłopaka.

PODSUMOWANIE BADANIA ANKIETOWEGO O ZAWODACH
PRZEPROWADZONEGO W KLASACH IV – VII


Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery  wychowawcy  przeprowadzili badania ankietowe wśród uczniów klas IV – VII nt. „Kim chciałbym zostać w przyszłości?”.  Wzięło  w nich udział
195 uczniów.  Dzieci wskazały ponad 60 zawodów. Największym powodzeniem cieszył się zawód lekarza i piłkarza. Wybrało je po 17 uczniów, co stanowi  po  8,7%  ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się  architekt. Na ten zawód zagłosowało  15 uczniów, co stanowi  7,6% głosujących.  Na trzecim miejscu znalazł się weterynarz.  Ten  zawód wybrało 12 uczniów – 6,1% .  Popularne również wśród dzieci zawody to: nauczyciel, informatyk, żołnierz, programista, aktor
i prawnik. 

Duża różnorodność zawodów  wybieranych  przez uczniów świadczy o dość dużej wiedzy
o świecie zawodów i szerokich zainteresowaniach naszych podopiecznych. Przeprowadzone badanie ankietowe pokazuje, że nasi uczniowie bardzo ambitnie podchodzą do swojej przyszłości. Należy więc  wspierać  ich w zdobyciu wymarzonego zawodu.


Nazwa zawodu

Ilość głosów

lekarz

17

piłkarz

17

architekt

15

weterynarz

12

nauczyciel

8

informatyk

6

żołnierz 

6

aktor

6

prawnik

6

programista

6

sportowiec

5

kucharz

5

policjant

5

piosenkarka

4

dziennikarz

3

instruktor tańca

3

inżynier

3

projektant mody lub wnętrz

3

psycholog

3

tancerz

3

cukiernik

3

stomatolog

3

strażak

3

grafik komputerowy

2

hipolog

2

malarka

2

sprzedawca

2

e – sportowiec

2

fryzjer

2

wynalazca (konstruktor)

2

agent ubezpiecz.

1

akrobata

1

antyterrorysta

1

artysta

1

artysta plastyk

1

astronom

1

bokser

1

dżokejka

1

florystka

1

gimnastyczka

1

historyk

1

kierowca rajdowy

1

kolarka

1

kosmetyczka

1

koszykarz

1

krytyk kulinarny

1

ksiądz

1

muzyk

1

ogrodnik

1

ortodonta

1

pisarz

1

podróżnik

1

pracownik saltosu

1

reporter

1

rodzinny biznes

1

siatkarz

1

taksówkarz

1

wędliniarz

1

właściciel firmy

1

youtuber

1

jubiler

1

przyrodnik

1

fotograf

1

stewardessa

1

tłumacz

1

właściciel firmy samochodowej 

1

Suma

195