120-stka na 100-lecie niepodległości

Obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

 

1. Udział w konkursie organizowanym przez senat RP „ Orzeł  Biały – nasza duma”.

2. Konkurs wewnątrzszkolny „ Drogi do niepodległości”.( XI 2017)

3. Konkurs organizowany przez Ruch Monarchistyczny – Polska Korona „ Drogi do niepodległości”.

4. Pocztówka z życzeniami dla Niepodległej. ( III 2018 r.)

5. Układanie żywej flagi. (V 2018 r.)

6. Bieg niepodległości. ( V 2018 r.)

7. Projekt plastyczny o kulturze romantyzmu. ( IV 2018 r.)

8. Konkurs pieśni patriotycznych. ( listopad 2018 r.)

9. Koncert pieśni. ( listopad 2018 r.)

10. Konkurs literacki…”Kocham Polskę  bo…..” ( ogłoszenie konkursu wrzesień 2018 r.)

11. Konkurs plastyczny „ Kocham Polskę bo…..” (ogłoszenie konkursu wrzesień 2018 r.)

12. Podchody z zadaniami o  tematyce związanej z odzyskaniem niepodległości. ( IV 2018 r.)

13. „Drogi do niepodległości”- albumy, taśmy czasu prezentujące drogi do odzyskania niepodległości. (kwiecień – październik)

14. Konkurs „ Moja ojczyzna w moich wierszach” lub recytatorski.

 

 

W 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole gościliśmy Bractwo Rycerskie Kerin. Uczniowie klas IV i V mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii poświęconej walce naszych przodków o wolność. Poznawali losy naszej ojczyzny od początku jej powstania do czasów kiedy po 123 latach niewoli powstawała na nowo.

7 grudnia 2018r. uczniowie klas ósmych udali się do Warszawy na wycieczkę „Śladami Marszałka, czyli sprawy ważne z Józefem Piłsudskim związane”, a także do Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od placu Piłsudskiego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca, a także zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Stare Miasto. Na koniec naszego pobytu w stolicy udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce „Zamki blisko Łodzi”. Zwiedzali zamki w Oporowie, Łęczycy, Besiekierach i Uniejowie. W czasie tego wyjazdu mogli poznać dorobek kulturalny oraz  piękno naszego regionu.

Dnia 29 października uczniowie klas I – III uczestniczyli w koncercie muzycznym prowadzonym przez Urszulę Pakułę pt. „Dla Niepodległej”. W muzycznym rytmie podróżowaliśmy po Polsce, podziwiając piękne krainy naszej ojczyzny. To była wspaniała zabawa połączona z nauką.

Uczniowie klas drugich z okazji Święta Niepodległości przygotowali hasło „Polska, 100-lecie odzyskania niepodległości”. Każde dziecko wyklejało  „swoją” literę hasła papierem kolorowym, następnie wszystkie litery zostały umieszczone na tablicy w galerii szkolnej.

30.10.2018r. uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w organizowanej w SP 172 imprezie pod hasłem „Na skrzydłach wolności”. Zawody obejmowały:
część sprawdzającą wiedzę w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości ćwiczenia sprawnościowe, gry sportowe.
Dodatkowo rozstrzygnięto konkurs na wykonanie latawca dowolną techniką plastyczną w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Rada Osiedla Julianów – Marysin – Rogi.


Zadbaliśmy także o wystrój naszej szkoły na ten uroczysty dzień. Poniżej można obejrzeć, jak wygląda ona w przededniu Święta.

Obchody Święta Niepodległości

Do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole przegotowywaliśmy się od dawna. Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach o tematyce niepodległościowej, brali udział w lekcjach muzealnych, a także wycieczkach po Łodzi i Polsce poznając piękno naszej ojczyzny. W minionym roku organizowane były biegi, podchody, zawody oraz gra miejska o tematyce niepodległościowej. W piątek 9 listopada 2018r. szczególnie uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystej akademii oraz koncercie pieśni patriotycznych. Tego dnia zostały podsumowane i wręczone nagrody w konkursach literackich i plastycznych. O godzinie 11.11 włączyliśmy się we wspólne śpiewanie hymnu państwowego, biorąc udział w biciu „rekordu dla Niepodległej”. W naszym szkolnym świętowaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Uczniowie wykonali wspaniałe torty, ciasta i ciasteczka w kolorach biało – czerwonych, uczestnicząc w konkursie na najpiękniejsze ciasto niepodległościowe. Ogłoszenie wyników w tym „słodkim konkursie” nastąpi w późniejszym terminie.

W sobotę 10 listopada 2018r. odbył się bieg „100 na 100”, czyli 100 m na stulecie niepodległości oraz gra miejska. Uczniowie podzieleni na dwie grupy rozwiązywali zadania dotyczące symboli narodowych, rozpoznawali miejsca związane z walką o niepodległość w naszym mieście, a także odpowiadali na pytania dotyczące historii szkoły i jej okolic. Piękna pogoda oraz wspaniała atmosfera spowodowały, że wszyscy uczestnicy tych zawodów byli bardzo zadowoleni.
Poniżej można obejrzeć galerię zdjęć z tych wydarzeń oraz film, będący zapisem odśpiewania przez nas hymnu państwowego.


Szkolne prezentacje utworów patriotycznych

22 listopada w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się konkurs, w którym uczniowie mieli możliwość zaprezentowania utworów poetyckich oraz pieśni i piosenek o charakterze patriotycznym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zgromadził czterdziestoosobową grupę artystów z różnych klas.

Udział w debacie „Dekalog Polski – 10 ważnych słów”

Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w dniu 22 listopada 2018r. w zorganizowanej w Centrum Promocji Mody debacie „Dekalog Polski – 10 ważnych słów” z udziałem Olgierda Łukaszewicza, red. Dominiki Wielowieyskiej, prof. Mariusza Grzegorzka, Piotra Kłysa.
Celem było wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Kim jestem? Polakiem, czyli co jest dla mnie ważne…”.
Warsztaty obejmowały zagadnienia:
„Ojczyzna – mit czy rzeczywistość?”
„Wolność – prawo czy obowiązek?”
„Władza – rządzić czy panować?”
Uczniowie aktywnie włączali się do dyskusji. W szczególności podczas debaty głównej pt.”Polskość czy/czyli Europejskość”.