Doradztwo zawodowe

Informacje dla kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020

Schemat pokazujący możliwe drogi kształcenia przez całe życie 

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych / ponadpodstawowych

26 października gościliśmy Panią Martę Wiśniewską – fotografa. Opowiedziałam nam ona o swojej pracy i cechach charakteru, jakie powinna posiadać osoba zajmująca się tą dziedziną sztuki. Nasi uczniowie dowiedzieli się czym jest perspektywa ptasia i żabia, a następnie sami dokonali przedstawienia wybranych przedmiotów za pomocą obu perspektyw. Efekty pracy naszych uczniów były zaskakujące. Mamy naprawdę bystre i zdolne dzieciaki! Kolejne spotkanie w ramach projektu „Odkryj Pasję” okazało się niezwykle pouczającą lekcją.

OGÓLNOPOLSKI  TYDZIEŃ  KARIERY  W  SP  NR  120

W dniach 15 – 19 października 2018 r.  trwał Ogólnopolski  Tydzień Kariery, w którym nasza szkoła brała czynny udział.  We wtorek 16 października uczniowie klasy VIb uczestniczyli w Dniach Doradztwa w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich  w Łodzi, gdzie mieli możliwość poznać procedury obsługi gości w hotelu, pokaz serwisów kelnerskich,  pokaz barmański i baristyczny, instruktaż bezpieczeństwa na pokładzie samolotu oraz mogli uczestniczyć w zajęciach z doradcami zawodowymi. W szkole wychowawcy i nauczyciele w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przygotowali również wiele atrakcji.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy Vc wykonywali prace metodą mapy myśli. Plakaty dotyczyły zainteresowań i mocnych stron uczniów oraz możliwości wykorzystania ich w przyszłości w różnych dziedzinach życia. Uczniowie klas ósmych uczestniczący w wycieczce „Zamki blisko Łodzi”, mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o pracy przewodnika i pilota wycieczek. Klasa IVb gościła Rodziców, którzy zapoznali uczniów z pracą inżyniera chemika i lekarza kardiologa. Najbardziej interesujące były doświadczenia, dzięki którym mogli obserwować wybuchy. Słuchając opowiadań lekarza kardiologa, czuli się jak lekarze na sali operacyjnej dzięki czepkom i maseczkom. Uczniowie klasy Ia podczas wizyty Mamy jednego z uczniów, która jest doktorem nauk ekonomicznych, mogli dowiedzieć się, co to jest budżet i jak zostać ekonomistą. Tata jednego z uczniów, zajmujący się doradztwem z zakresu pomocy publicznej  i prawa antymonopolowego, wytłumaczył dzieciom, co to jest uczciwa konkurencja i opowiedział na czym polega jego praca. Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy IVa przeprowadzali wywiad ze znaną osobą – wymyśloną piosenkarką Emmą. Następnie prezentowali scenkę, będąc reporterem lub piosenkarką. Uczniowie klas VIb  i VIc  poznali nazwy nowych zawodów i rysowali  przedmioty charakterystyczne dla różnych zawodów, np. kucharz – czapka  kucharska, kuchenka, patelnia, jedzenie itd. oraz nazywali narysowane przez siebie rzeczy. Następnie odgadywali nazwy zawodów przedstawiając je za pomocą gestów. Klasę Vb odwiedzili Rodzice uczniów, czyli Mama, której praca polega na kształtowaniu wizerunku innych ludzi, Mama, która pracuje w Domu Dziecka oraz Tata, który jest chemikiem. Bardzo ciekawie  opowiadali  o swojej pracy. Uczniowie mogli zadawać pytania oraz uczestniczyć w grach polegających na komunikacji.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Wychowawcom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w Ogólnopolski Tydzień Kariery i wykazali dużo inicjatywy, aby przybliżyć dzieciom świat zawodów.

Uczniowie klasy IIa w ramach Tygodnia Kariery poznawali pracę adwokata i stomatologa. Zajęcia zostały przygotowane i poprowadzone przez rodziców naszych uczniów. Mogliśmy dowiedzieć się, co zrobić, aby zostać adwokatem lub stomatologiem oraz na czym polega na praca. Dziękujemy naszym rodzicom za bardzo ciekawe prezentacje.
Uczniowie klasy IIa

22 października w naszej szkole w ramach projektu „Odkryj pasję” gościła p. Katarzyna Kaźmierska – pracownik firmy Eldo oraz fotomodelka. Jak przystało na miasto mody, nasi uczniowie mogli wcielić się w rolę projektantów. Każde dziecko stworzyło autorską stylizację w formie projektu. Uczniowie poznali pracę modela, osób pracujących przy obróbce ubrań oraz projektanta. Dzieci zadawały mnóstwo pytań naszemu ekspertowi. To był bardzo emocjonujący dzień. Nasz mały Fashion Week okazał się wielkim sukcesem.

W ramach „Tygodnia kariery” 18 października gościliśmy w naszej Szkole Pana Sebastiana Wojtczaka – wokalistę, który już drugi raz próbuje swoich sił w programie „The Voice of Poland”. Uważni widzowie mogą tego muzyka również kojarzyć z udziału w Must Be The Music!
Spotkanie, zorganizowane przez Panią Paulinę Karolczak przy współpracy z wychowawcami świetlicy w ramach projektu „Odkryj pasję” było niepowtarzalną okazją poznania kariery znanego Łodzianina.
Wokalista szybko nawiązał dobry kontakt z dziecięcą publicznością i chętnie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. Wśród zadawanych pytań znalazły się takie jak: Jakie były początki jego kariery zawodowej? Jak się czuje przed kamerami? Czy trudno było dostać się do programu? I wiele innych.
Jednak największą atrakcją było oczywiście wspólne śpiewanie dzieci z Sebastianem, a uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję, by otrzymać autograf i zrobić sobie zdjęcie z artystą.

15 października uczniowie klasy IVa, korzystając z platformy internetowej LearningApps, kodowali rebusy, wykreślanki, krzyżówki i inne łamigłówki, dotyczące zawodów i ich atrybutów. Przekonali się, że można poznawać zawody kodując.

Pierwszym gościem w ramach projektu wczesnej orientacji zawodowej pt. „Odkryj pasję” dzieci była Pani Daria Hawron związana zawodowo z muzyką. Przybliżyła nam specyfikę swojej pracy przeprowadzając warsztat pt. „O pracy, pasji i muzyce” w klasach edukacji wczesnoszkolnej jak również „Gdzie w skrzypcach ukrywa się żabka i ślimak” w klasie 5.