Doradztwo zawodowe

Informator

Rekrutacja – miejsca w szkołach średnich 2019 – 2020

Informacje dla kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020

Schemat pokazujący możliwe drogi kształcenia przez całe życie 

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych / ponadpodstawowych

Podsumowaniem projektu Odkryj Pasję był konkur plastyczny „Klucz do kariery tkwi w Twoich marzeniach”. Uczniowie wykonali prace, zwązane zawodami, które na ten moment w przyszłosci chcieliby wykonywać. Nagrodzono:
Meckier Julie, która chciałaby zostać prezydentem, Juliana Szałapskiego marzącego o zawodzie lekarza i Lene Mackiewicz jak przyszłego wirtuoza fortepianu. Wśród wyróżnionych znalazł się również policjant Idy Bechtold i fryzjer Leny Karolak. To był owocny rok pod względem poznawania przez dzieci zawodów w tym rozwijania ich pasji i zainteresowań.

Ostatnim gościem w ramach projektu wczesnej orientacji zawodowej dzieci był Pan Adam Cyniak – lekarz weterynarii. Oprócz pracy w przychodni weterynaryjnej pełni on również dyżury w karetce dla zwierząt. To właśnie dziś, 7 czerwca mieliśmy możliwość bliżej przyjrzeć się pracy polegającej na pomocy naszym braciom mniejszym. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem karetki poznając tym samym specyfikę pracy w pogotowiu dla zwierząt. Dodatkowo miały możliwość zasiąść za kierownicą, uruchomić sygnał dźwiękowy i wczuć się przez chwilę w rolę naszego gościa. Panu Adamowi towarzyszył Tajfun. Malutki, starszy już ale nadal pełen energii piesek, który dzięki pomocy Pana Doktora nie tylko odzyskał zdrowie ale i zyskał nowy, szczęśliwy dom. Energia rozpierała małego Tajfuna, podobnie jak naszych pierwszoklasistów dla których miejmy nadzieję była to ważna lekcje, że szanować należy zdrowie i życie tak samo zwierząt jak i ludzi.

Dnia 31 maja w ramach projektu „Odkryj pasję”odwiedziła nas p. Małgorzata Kołodziejczyk – policjantka. Pani Małgosia z dużym zaangażowaniem opowiedziała uczniom o swojej pracy. Pokazała w jaki sposób funkcjonariusze policji pozyskują odciski linii papilarnych oraz przeprowadziła podobne ćwiczenie z dziećmi, które wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Policjantka opowiedziała o ścieżce kariery jąką trzeba przejść, aby dostać się do policji. Zaprezentowała również kilka ćwiczeń sprawnościowych. Zwieńczeniem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w życiu codziennym. Spotkanie z panią Małgosią okazało się niezwykle ekscytujące. Niektórzy uczniowie po zajęciach deklarowali chęć zostania w przyszłości funkcjonariuszem policji.

„Zawodowa Piosenka”
Uczniowie klasy drugiej przez cały rok szkolny poznawali zawody, jakie wykonują ludzie. Następnie w ramach konkursu „Najlepszy Szkolny Ośrodek Kariery” organizowany przez ŁCDNiKP przygotowali i zaśpiewali piosenkę o zawodach.
przygotowała Katarzyna Jankowska

Każdemu nastolatkowi marzy się kariera YouTubera. Młodzież często pragnie się dowiedzieć, które cechy osobowości są mile widziane u widzów na YouTube. Chcą poznać sposób na osiągnięcie sukcesu. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać YouTube widziany „okiem specjalisty”. Szczególnym wydarzeniem w naszej społeczności szkolnej były warsztaty „Hejt w dobie Internetu”
z Jeremiaszem, zwanym „Jerrym”. Twórca internetowy znany jest z kanału @waksy, gdzie wciela się w postać trenera. Jest on również reżyserem klipów oraz reklam, dlatego hejt w internecie nie jest mu obcy. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z hejtem oraz, że ofiarami tego zjawiska padają nie tylko anonimowi użytkownicy, ale również osoby publiczne, grupy i zbiorowości społeczne czy firmy. Na koniec warsztatów oczywiście można było zebrać autografy, wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie i „przybić piątkę” z naszym gościem.

„Jak łączyć pracę z pasją a przy tym pomagać” to temat kolejnego spotkania jakie odbyliśmy w ramach projektu „Odkryj pasję”. Tym razem gościliśmy Panią Inspektor z OTOZ Animals w Łodzi. 14 grudnia spotkaliśmy się z Panią Klaudią i jej psiakiem Lusią aby zgłębić tajniki pracy inspektora do spraw ochrony zwierząt. Działalność inspektora ma charakter wolontariatu dzięki czemu pokazuje, że nie zawsze czerpiemy korzyści finansowe z wykonywanej pracy. Jest to jednak bardzo ważna działalność i życzmy sobie, aby było jak najwięcej osób z tak otwartym sercem na krzywdę naszych braci mniejszych.

Dnia 10.12.2018r. gościliśmy w naszej szkole Panią Dietetyk Joannę Stańczyk, która przeprowadziła prelekcję na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Uczniowie poznali zdrowotne właściwości warzyw i owoców. Poprzez ciekawą prezentację dowiedzieli się, jaki wpływ na samopoczucie, zachowanie i zdrowie ma dieta. Uczniowie poznali również pracę dietetyka. Otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących planowania ścieżki kariery zawodowej.
Dzieci wykazywały duże zainteresowanie tematem i aktywnie włączały się w dyskusję. Spotkanie uczniów z panią dietetyk okazało się bardzo „owocne”.

29 października gościliśmy w szkole przedstawicieli DNA Dance studio. Studio szkoli dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie tańca : hip – hop, house, dub step, krump, lockin, wackin, jazz, modern jazz, undergrund jazzi, towarzyskiego. Posłuchaliśmy o zawodzie i obejrzeliśmy układy choreograficzne młodych tancerzy. Był również czas na pytania, dzięki czemu zgłębiliśmy wiedzę z tej dziedziny sztuki.

27 listopada naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele OSP GRS Łódź – Jędrzejów. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w OSP i zapoznali się z podstawowym sprzętem niezbędnym podczas poszukiwań zagubionych w terenie osób. Panu Przemysławowi i Pani Kalinie towarzyszył psi ratownik – Tango. Jak to zwykle bywa, czworonożny przyjaciel wzbudził ogromne zainteresowania u uczniów. Celem spotkanie było promowanie pomocy potrzebującym i ukazanie możliwości łączenia pracy z pasją. Dzięki warsztatom dzieciaki dowidziały się, jakie cechy charakteru są pożądane w tej pracy, jak również wiedza z jakich dziedzin jest niezbędna, aby móc skutecznie pomagać.

W dniu 21 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej Szkole Panią doktor Marcjannę Sadowską. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca lekarza i zapoznały się z podstawowym sprzętem lekarskim. Celem spotkania było propagowanie zachowań prozdrowotnych tj.: zdrowego odżywiania, korzystania z ruchu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz dbałości o czystość i higienę osobistą. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, czego efektem były wykonane przez nich prace plastyczne, zachęcające do jedzenia warzyw i owoców. Na koniec Pani doktor badała chętne dzieci, uczniowie również mieli możliwość badania siebie nawzajem – słuchały bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie, przełamując w ten sposób strach przed wizytą u lekarza.

26 października gościliśmy Panią Martę Wiśniewską – fotografa. Opowiedziałam nam ona o swojej pracy i cechach charakteru, jakie powinna posiadać osoba zajmująca się tą dziedziną sztuki. Nasi uczniowie dowiedzieli się czym jest perspektywa ptasia i żabia, a następnie sami dokonali przedstawienia wybranych przedmiotów za pomocą obu perspektyw. Efekty pracy naszych uczniów były zaskakujące. Mamy naprawdę bystre i zdolne dzieciaki! Kolejne spotkanie w ramach projektu „Odkryj Pasję” okazało się niezwykle pouczającą lekcją.

OGÓLNOPOLSKI  TYDZIEŃ  KARIERY  W  SP  NR  120

W dniach 15 – 19 października 2018 r.  trwał Ogólnopolski  Tydzień Kariery, w którym nasza szkoła brała czynny udział.  We wtorek 16 października uczniowie klasy VIb uczestniczyli w Dniach Doradztwa w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich  w Łodzi, gdzie mieli możliwość poznać procedury obsługi gości w hotelu, pokaz serwisów kelnerskich,  pokaz barmański i baristyczny, instruktaż bezpieczeństwa na pokładzie samolotu oraz mogli uczestniczyć w zajęciach z doradcami zawodowymi. W szkole wychowawcy i nauczyciele w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przygotowali również wiele atrakcji.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy Vc wykonywali prace metodą mapy myśli. Plakaty dotyczyły zainteresowań i mocnych stron uczniów oraz możliwości wykorzystania ich w przyszłości w różnych dziedzinach życia. Uczniowie klas ósmych uczestniczący w wycieczce „Zamki blisko Łodzi”, mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o pracy przewodnika i pilota wycieczek. Klasa IVb gościła Rodziców, którzy zapoznali uczniów z pracą inżyniera chemika i lekarza kardiologa. Najbardziej interesujące były doświadczenia, dzięki którym mogli obserwować wybuchy. Słuchając opowiadań lekarza kardiologa, czuli się jak lekarze na sali operacyjnej dzięki czepkom i maseczkom. Uczniowie klasy Ia podczas wizyty Mamy jednego z uczniów, która jest doktorem nauk ekonomicznych, mogli dowiedzieć się, co to jest budżet i jak zostać ekonomistą. Tata jednego z uczniów, zajmujący się doradztwem z zakresu pomocy publicznej  i prawa antymonopolowego, wytłumaczył dzieciom, co to jest uczciwa konkurencja i opowiedział na czym polega jego praca. Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy IVa przeprowadzali wywiad ze znaną osobą – wymyśloną piosenkarką Emmą. Następnie prezentowali scenkę, będąc reporterem lub piosenkarką. Uczniowie klas VIb  i VIc  poznali nazwy nowych zawodów i rysowali  przedmioty charakterystyczne dla różnych zawodów, np. kucharz – czapka  kucharska, kuchenka, patelnia, jedzenie itd. oraz nazywali narysowane przez siebie rzeczy. Następnie odgadywali nazwy zawodów przedstawiając je za pomocą gestów. Klasę Vb odwiedzili Rodzice uczniów, czyli Mama, której praca polega na kształtowaniu wizerunku innych ludzi, Mama, która pracuje w Domu Dziecka oraz Tata, który jest chemikiem. Bardzo ciekawie  opowiadali  o swojej pracy. Uczniowie mogli zadawać pytania oraz uczestniczyć w grach polegających na komunikacji.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Wychowawcom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w Ogólnopolski Tydzień Kariery i wykazali dużo inicjatywy, aby przybliżyć dzieciom świat zawodów.

Uczniowie klasy IIa w ramach Tygodnia Kariery poznawali pracę adwokata i stomatologa. Zajęcia zostały przygotowane i poprowadzone przez rodziców naszych uczniów. Mogliśmy dowiedzieć się, co zrobić, aby zostać adwokatem lub stomatologiem oraz na czym polega na praca. Dziękujemy naszym rodzicom za bardzo ciekawe prezentacje.
Uczniowie klasy IIa

22 października w naszej szkole w ramach projektu „Odkryj pasję” gościła p. Katarzyna Kaźmierska – pracownik firmy Eldo oraz fotomodelka. Jak przystało na miasto mody, nasi uczniowie mogli wcielić się w rolę projektantów. Każde dziecko stworzyło autorską stylizację w formie projektu. Uczniowie poznali pracę modela, osób pracujących przy obróbce ubrań oraz projektanta. Dzieci zadawały mnóstwo pytań naszemu ekspertowi. To był bardzo emocjonujący dzień. Nasz mały Fashion Week okazał się wielkim sukcesem.

W ramach „Tygodnia kariery” 18 października gościliśmy w naszej Szkole Pana Sebastiana Wojtczaka – wokalistę, który już drugi raz próbuje swoich sił w programie „The Voice of Poland”. Uważni widzowie mogą tego muzyka również kojarzyć z udziału w Must Be The Music!
Spotkanie, zorganizowane przez Panią Paulinę Karolczak przy współpracy z wychowawcami świetlicy w ramach projektu „Odkryj pasję” było niepowtarzalną okazją poznania kariery znanego Łodzianina.
Wokalista szybko nawiązał dobry kontakt z dziecięcą publicznością i chętnie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. Wśród zadawanych pytań znalazły się takie jak: Jakie były początki jego kariery zawodowej? Jak się czuje przed kamerami? Czy trudno było dostać się do programu? I wiele innych.
Jednak największą atrakcją było oczywiście wspólne śpiewanie dzieci z Sebastianem, a uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję, by otrzymać autograf i zrobić sobie zdjęcie z artystą.

15 października uczniowie klasy IVa, korzystając z platformy internetowej LearningApps, kodowali rebusy, wykreślanki, krzyżówki i inne łamigłówki, dotyczące zawodów i ich atrybutów. Przekonali się, że można poznawać zawody kodując.

Pierwszym gościem w ramach projektu wczesnej orientacji zawodowej pt. „Odkryj pasję” dzieci była Pani Daria Hawron związana zawodowo z muzyką. Przybliżyła nam specyfikę swojej pracy przeprowadzając warsztat pt. „O pracy, pasji i muzyce” w klasach edukacji wczesnoszkolnej jak również „Gdzie w skrzypcach ukrywa się żabka i ślimak” w klasie 5.