Powietrze – jako niewidzialny skarb

„Powietrze – jako niewidzialny skarb”

 

Tajemnice powietrza.
1 lutego 2019r. uczniowie klas siódmej i ósmej wzięli udział w warsztatach chemicznych
pt. „Tajemnice powietrza”. Zajęcia odbyły się dzięki dotacji WFOŚiGW w Łodzi, w ramach realizacji projektu ekologicznego pn. „Powietrze, czyli niewidzialny skarb”. Podczas warsztatów uczniowie udowodnili, że tlen podtrzymuje palenie, otrzymywali i wykrywali wodór, sprawdzali jak działa kret na rury kanalizacyjne. Dzień chemiczny zakończył pokaz efektownych doświadczeń. Zajęcia przeprowadzili naukowcy z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia, p. Łukasz Sporny i p. Piotr Wróblewski.

Już po raz dziewiąty nauczyciele przyrody zapraszają do udziału w konkursie „Przyrodnicze skarby Łodzi”.

Konkurs  polega na wykonaniu plakatu na temat: „Pomniki przyrody w województwie łódzkim”.

Format pracy A-3, technika dowolna. Prace wyłącznie indywidualne. Nie ograniczamy ilości prac przysyłanych przez szkołę. Nadesłane prace nie będą zwracane ich autorom.

Części składowe plakatu:

1.     Imię i nazwisko autora pracy, klasa, adres szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego praca powstała (na odwrocie pracy).
2.     Tytuł plakatu:  „Pomniki przyrody w województwie łódzkim ”.
3.     Zdjęcia lub  rysunki wybranych pomników przyrody występujących w województwie łódzkim.
4.     Tekst stanowiący integralną część  posteru – uzupełnienie zawartości graficznej.

 

Komisja konkursowa wyłoni najlepsze prace w drugim tygodniu grudnia.

 

19.11.2018r.

Zespół uczniów z klasy 8 a przeprowadził kampanię „Segregujesz – zyskujesz”.
Zapraszamy do zapoznania się z grą/ prezentacją w programie Scratch.

Jak zadbać o czyste powietrze w pomieszczeniach?
Uczniowie klasy 4b kontynuują projekt InAirQ, którego celem jest ocena jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią
Justynę Wodnicką czwartoklasiści dowiedzieli się, jakie rodzaje zanieczyszczeń występują najczęściej, kiedy należy wietrzyć pomieszczenia, jakie rośliny doniczkowe przyczyniają się od oczyszczania powietrza. Rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Otrzymali ulotki pt. „Przewietrz głowę, dbaj o zdrowie. Swoją wiedzą podzielą się z rodzicami.”.

W sobotni, zimny poranek 17 listopada wybraliśmy na wycieczkę ornitologiczną. Przewodnikiem był pan Jarosław Krajewski Wiceprezes Zarządu OTOP. Ptasią przygodę rozpoczęły uczennice klasy 5b. Udało się nam zaobserwować kilka gatunków ptaków. Najciekawsze zajęcia odbyły się w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Leśniczy pan Kamil Polański, opowiedział o zwierzętach przebywających w lecznicy. Wszyscy kuracjusze otoczeni są troskliwą opieką. Sarny, jeże, bociany, żuraw i bielik czują się coraz lepiej.
Zaciekawiła nas informacja o zakłóceniach migracji ptaków. Żurawie lecące nad leśniczówką gubią szyk, przestaje działać ich wewnętrzny kompas, krążą w koło. Po pewnym czasie odnajdują drogę, formują klucze i wyruszają w drogę. Takie zakłócenia obserwuje się na świecie coraz częściej.

Klasy czwarte uczestniczyły w dniu 8 listopada 2018 roku w wycieczce o charakterze ekologicznym. Głównym miejscem zajęć było Muzeum „Giganty mocy”. Wśród interaktywnych eksponatów uczniowie poszerzali swoja wiedzę z zakresu odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących naszej planety. Poznały miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym oraz zaznajomiły się z magnetyzmem ziemskim.
Piękna aura sprzyjała obserwacji odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz farmy wiatraków na Górze Kamieńsk.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu edukacji ekologicznej „Powietrze – jako niewidzialny skarb” – dotowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.


Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego