Wycieczka klas VII w Pieniny

W dniach 17-19 maja 2023 r. klasy siódme były na wycieczce w przepięknych Pieninach.

Już pierwszego dnia odwiedzili znajdujący się na szlaku Orlich Gniazd największy i najbardziej efektowny relikt obiektów obronnych - Zamek Królewski w Olsztynie. Obejrzeli pozostałości murów obronnych zamku oraz piękną panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej widoczną ze wzgórza, na którym usytuowana jest budowla.

W dalszej drodze uczniowie podziwiali m. in. niezwykłą formację skalną zwaną Maczugą Herkulesa. Na chwilę zatrzymali się, aby zwiedzić Zamek w Pieskowej Skale, który kiedyś miał strzec, wiodącej doliną Prądnika, drogi łączącej Kraków ze Śląskiem.

Następnie w Ojcowskim Parku Narodowym przespacerowali się przepiękną Doliną Prądnika aż do skalnej Bramy Krakowskiej, która zamyka wylot tego wąwozu. Po drodze podziwiali niezwykłe formacje skalne bloków jurajskich wapieni.

Drugiego dnia siódmoklasiści pojechali w Pieniny. Pogoda nie sprzyjała chodzeniu po górach i dlatego na początek odwiedzili wystawę w Muzeum Przyrodniczym w Krościenku nad Dunajcem. W części geologicznej obejrzeli kolekcję skał występujących w Pieninach oraz makiety przedstawiające charakterystyczne dla Pienin przekroje geologiczne. W części przedstawiającej pienińską faunę zobaczyli kolekcję wypchanych zwierząt – m. in. wilka, dzika, sarnę, rysia, lisa czy zająca, a także pokaźną kolekcję owadów – głównie motyli. Obejrzeli również film edukacyjny o ratowaniu niepylaka apollo, motyla zagrożonego definitywnym wyginięciem, który obecnie występuje jedynie w Pieninach.

Następnie odwiedzili dyżurkę ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obejrzeli podstawowe wyposażenie apteczki ratowniczej i wysłuchali ciekawych opowieści o kulisach pracy czynnego ratownika górskiego. Zobaczyli również pojazdy np. quad czy samochód terenowy, jakie używane są podczas akcji ratowniczych.

Kolejnym punktem programu był przejazd do Jaworek, gdzie znajduje się jeden z piękniejszych pienińskich zakamarków - Wąwóz Homole. Spacer wąwozem zrobił na uczniach ogromne wrażenie, bo widok stumetrowych, pionowych ścian skalnych zapierał dech w piersiach.

Ostatniego dnia wycieczki siódmoklasiści zawitali do Krynicy Zdroju. W Pijalni Głównej Wód Mineralnych próbowali smaku różnych wód mineralnych m. in. Słotwinki, Kryniczanki, Mieczysława i innych. Jednocześnie mogli posłuchać koncertu muzyki kameralnej.

Następnie koleją linowo-terenową wjechali na Górę Parkową. Ze szczytu góry podziwiali panoramę Krynicy Zdroju. Zejście z Góry Parkowej było niezwykle malownicze.

Na zakończenie wycieczki odbył się rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. Jest to zbiornik zaporowy, powstały w wyniku spiętrzenia Dunajca. Uczniom szczególnie podobała się Małpia Wyspa, która jest rezerwatem ptaków.

Uczniowie nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki, wrócili wieczorem do domów.