Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Historia

Propozycję budowy szkoły na Marysinie III zgłosił Stefan Grabowski na zebraniu Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. W projekcie proponowana była przez gminę Radogoszcz remiza Straży Pożarnej. Na zebraniu Stefan Grabowski przekonywująco uzasadnił potrzebę utworzenia placówki oświatowej na nowym osiedlu mieszkaniowym.
W roku 1936 powołano Komitet Budowy Szkoły w składzie:

  • Stefan Mertin – prezes
  • Tyczkowski – z-ca prezesa
  • Stefan Janiak – skarbnik.

Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Każda rodzina mieszkająca na Marysinie III wpłaciła 12 zł.
W kwietniu 1937 roku zakupiono działkę do budowy. Fundamenty wykonali mieszkańcy osiedla w czynie społecznym.
3 maja 1937 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego i poświęcenie miejsca pod placówkę.
1 września 1937 roku utworzono 7 – klasową Publiczną Szkołę Powszechną. Pierwszym kierownikiem szkoły został Roman Orłowski, który pełnił tę funkcję przez miesiąc wrzesień. Od października kierownictwo objęła Michalina Kotełkowa. W skład Rady Pedagogicznej wchodziło 11 nauczycieli. Do szkoły zapisano około 700 dzieci. Naukę prowadzono na trzy zmiany. Na wysokiej podmurówce stanął drewniany budynek szkolny oddany do użytku w stanie surowym. Ściany wewnątrz uszczelniano papierem. Na zewnątrz zaś utykano mchem. Prace te wykonywali wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele. W październiku powstała Spółdzielnia Uczniowska, szkolne koło PCK, zorganizowano także bibliotekę.

Rok 1938/39 rozpoczęto w zwiększonym składzie nauczycielskim. Z dochodów spółdzielni oraz imprez organizowanych przez nauczycieli i miejscowe społeczeństwo zakupiono większość książek i zradiofonizowano całkowicie całą szkołę. Na licytacji zakupiono meble dla klas: szafy, szafki, stoły, warsztaty do robót ręcznych oraz mapy. Klasy wyposażono w obrazy do pogadanek inne pomoce naukowe.
1 września 1939 roku lekcje rozpoczęły się normalnie, ale już w październiku przysłano nauczyciela Niemca, który zajął jedną salę dla grupy dzieci niemieckich. Po przerwie Świąt Bożego Narodzenia lekcji w szkole nie wznowiono. Lokal przeznaczono na koszary wojskowe, a od stycznia 1940 roku oddano na użytek dzieci niemieckich. Szkoła niemiecka prowadziła pracę aż do wyzwolenia tj. 19 stycznia 1945 roku.
Po wyzwoleniu Łodzi, 19 lutego 1945 roku wznowiła swą działalność szkoła na Marysinie III – rozpoczęto pierwszy rok nauki w wolnej Polsce.
Do pracy zgłosili się: kierowniczka szkoły – Michalina Kotełkowa i nauczyciel – Piotr Bodnar. Budynek szkolny po podpaleniu wymagał renowacji. Ocalał jedynie dzięki przytomności woźnego Jana Florczaka. Pożar zniszczył jedynie akta kancelaryjne, radio, pomoce naukowe. Do szkoły zapisano 230 dzieci. Utworzono 6 oddziałów klasowych.
3 września 1945 roku rozpoczął się normalny rok szkolny. W domu poniemieckim tuż obok szkoły urządzono kuchnię i dodatkowo dwie izby lekcyjne.
W czerwcu 1947 roku nastąpiło poświęcenie i przekazanie szkole sztandaru zakupionego z dochodów z imprez organizowanych przez Koło Rodzicielskie i grono nauczycielskie. Jego fotokopia widnieje na naszej stronie ,zaś odrestaurowany oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Oświaty.
Dnia 1 października 1949 roku kierownictwo szkoły przejął Władysław Saar.
Pierwsza wizytacja szkoły przeprowadzona została przez Komisję Społeczno – Pedagogiczną Wydziału Oświaty w dniach 7-14 marca 1951 roku.
W 1956 roku do drewnianej części budynku dobudowano dwie izby murowane.
Rok szkolny 1958/59 rozpoczął się 2 września. Personel szkoły liczył już 20 nauczycieli, 3 osoby personelu administracyjnego, 4 osoby higieniczno – lekarskiego, 2 woźnych. Szkoła miała trudności w rozmieszczeniu klas, trzeba było umieścić 20 oddziałów w 9 salach. Nowy, murowany, dwupiętrowy budynek szkoły dzięki staraniom kierownika W. Saara ukończony został w następnym roku szkolnym.
1 września 1959 roku zajęcia rozpoczęto w nowym gmachu . Posiadał on 30 izb lekcyjnych, gabinet fizyczny i biologiczny, salę gimnastyczną, pokój nauczycielski, gabinety lekarskie, sekretariat, gabinet kierownika i świetlicę.
Od roku szkolnego 1960/61 istniały w szkole drużyny harcerskie męska i żeńska, a od 28 maja 1961 roku Komenda Hufca Promieniści przyjęła do swoich szeregów Drużynę Zuchów imienia Polnych Kwiatów.
1 lutego 1961 roku po 54 latach pracy pedagogicznej, kierownik W.Saar odszedł na emeryturę. Stanowisko nowego kierownika szkoły objął Henryk Denys.
Dnia 15 kwietnia 1962 roku odbyła się niecodzienna uroczystość, szkole nadano imię Stefana Grabowskiego – znanego na Marysinie działacza społecznego. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Przewodniczący Prezydium DRN – Bałuty Zygmunt Sikorski.
1 września 1972 roku odszedł na emeryturę Henryk Denys. Na stanowisko dyrektora szkoły powołana została Krystyna Heba.
Od 1976 roku obowiązki dyrektora pełniły w szkole kolejno następujące osoby:

  • p. mgr Elżbieta Wodzyńska
  • p. mgr Jerzy Piasecki
  • p. Maria Szulc
  • p. mgr Maria Rajchelt
  • p. mgr Dorota Pocheć

W 1987 roku obchodzono 50-lecie szkoły. W uroczystej akademii udział wzięły dwa poczty sztandarowe. Muzeum Oświaty specjalnie na tę okazję udostępniło stary sztandar szkolny. Zaproszono licznych gości. Szczególnie uhonorowano p. Grabowskich – najbliższych krewnych patrona szkoły. Podczas tej uroczystości postanowiono obchodzić Święto Szkoły w dniu 15 kwietnia. Jubileusz 60-lecia placówki przygotowany był niezwykle starannie. Zaproszono wielu znamienitych gości w tym władze miasta, władze kościoła, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Wydziału Edukacji oraz byłych nauczycieli. Gościem szczególnym była p. Jadwiga Moniewska nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 120 pierwszej Rady Pedagogicznej tej szkoły. W liście, który skierowała do Rady Pedagogicznej z okazji zaproszenia napisała:

„Ze wzruszeniem czytam i bardzo dziękuję za przysłanie mi zaproszenia na uroczystość 60-lecia Szkoły 120. Pamiętam początki tej Szkoły, do której zostałam wraz z mężem przeniesiona ze Szkoły w Moskulach razem ze sporą grupką uczniów. Pamiętam wielki plac budowy i licznych mieszkańców z ogromnym zapałem pomagających przy wznoszeniu ścian drewnianego baraku. Cieszyli się, że ich dzieci będą miały blisko do szkoły. Pamiętam, że wspólnie z uczniami starszych klas porządkowaliśmy teren wokół szkoły i sadziliśmy drzewka w zaplanowanym ogrodzie szkolnym. Uczyłam w tej szkole młodsze klasy i prowadziłam bibliotekę szkolną do momentu, kiedy w listopadzie 1939r. Niemcy zamknęli szkołę. Rozdałam wtedy wszystkie książki z biblioteki swoim uczniom z życzeniami, aby przechowali je do końca wojny, bo wierzyliśmy, że wojna skończy się na wiosnę. Nigdy już nie ujrzałam moich uczniów, kiedy po sześciu latach wróciłam do Łodzi – rozproszyła ich wojna. Okres okupacji spędziłam w kieleckim i tam prowadziłam tajne nauczanie.
Po powrocie do Łodzi już w lutym 1945r. pomogłam organizować Szkołę 123 w willi poniemieckiej na Radogoszczu (…) (…) Piszę tak obszernie dlatego, że kończę 90 lat, jestem po drugim zawale i obawiam się, że mogę nie doczekać uroczystości 60-lecia Szkoły 120, a chciałabym, aby wtedy ktoś wspomniał o pierwszej nauczycielce Szkoły na Marysinie III.”

15 listopada 2007 roku Rada Miejska miasta Łodzi na wniosek Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców podjęła Uchwałę o zmianie patrona.
Od 2 grudnia 2007 roku patronem szkoły jest Konstytucja 3 Maja. Nowy patron upamiętnia nie tylko wydarzenia związane z wprowadzeniem pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, ale także uroczystość z 3 maja 1937 roku związaną z powstaniem placówki.
11 kwietnia 2008 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia szkoły oraz poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru.

 

HYMN SZKOŁY

1. Już na apel dzwonek woła,
Spieszy mały, spieszy duży,
Do nauki wzywa szkoła,
By Ojczyźnie naszej służyć.
Refren:
Wspólnym krokiem ruszamy do nauki,
Zabawy i pracy,
Jak w rodzinie się zbieramy pacholęta,
Sztubacy i żacy.
2. Naszym domem jesteś szkoło,
W twoich murach chłopcy, dziewczęta.
Tworzą razem bratnie koło,
Łącząc serca, myśli, czyny.