Dzień Technologii Informacyjnej w naszej szkole

Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa MEN, której celem jest popularyzowanie nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w edukacji. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone szkoły, przedszkola, placówki edukacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe. Uczestnictwo w Dniu Nowych Technologii w Edukacji zadeklarowało 328 podmiotów z Polski i z zagranicy.
Nasza szkoła również uczestniczyła w tym wydarzeniu i 21 marca – Dzień Nowych Technologii Informacyjnych w klasach edukacji wczesnoszkolnej rozpoczął się od lekcji otwartych dla rodziców, których celem było pokazanie roboczego dnia pracy dziecka w klasie oraz sposobu wykorzystania nowoczesnych technik informacyjnych na zajęciach edukacyjnych. Uczniowie klasy Ia pracowali z multibookiem i opracowywali bardzo smaczny temat „Smak czekolady”. Uczniowie klasy IIIb wybrali się w podróż do Ameryki Północnej – oglądali prezentację multimedialną na temat tego niezwykłego kontynentu oraz przedstawiali przygotowane referaty na temat osobliwości omawianej krainy. Uczniowie klas Ib, IIc oraz IIb opracowywali temat związany z pierwszym dniem wiosny – oglądali prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne i pracowali e-podręcznikiem.

Technologie informacyjne to nie tylko fizycznie namacalne coraz to bardziej doskonałe wynalazki służące do komunikacji, ale także przeróżne aplikacje, programy i działania związane z przetwarzaniem informacji. Otaczają nas z każdej strony, nawet jeśli czasem nie jesteśmy tego świadomi. Właśnie dlatego dzisiejszy dzień poświęciliśmy na to, aby przybliżyć sobie zagrożenia związane z owymi technologiami i stać się jeszcze bardziej świadomymi użytkownikami sieci. Dzięki burzy mózgów stworzyliśmy „Internetowego Olbrzyma”, którego nakarmiliśmy zagrożeniami związanymi z technologiami informacyjnymi. Świadomi tego, co może nam się przytrafić wykonaliśmy pajęczynki bezpieczeństwa. Każdą z nich strzeże od dziś pajączek, który przypomina o zasadach obowiązujących podczas korzystania z zasobów Internetu. Klasa III a pracowała z hasłami: „Używaj antywirusa”, „Nie podawaj haseł i swoich danych”, „Nie udostępniaj zdjęć bez zgody osób na nich się znajdujących”, „Nie pisz z obcymi”. To tylko kilka z zasad, o których przypominają nasze pajączki. Z taką wiedzą śmiało i świadomie możemy korzystać z tego, co oferuje nam XXI wiek.

Na 2 godzinie lekcyjnej zostały przeprowadzone quizy „Świadomość w sieci” dla klas IV i V utworzone  przez uczniów klas siódmych na platformie Quizizz . Prosta obsługa, ciekawy interfejs, motywujące grafiki sprawiły, że quizy wywołały pozytywne reakcje i mnóstwo emocji, zarówno przy układaniu testów jak i ich rozwiązywaniu.  Atrakcyjność testu poprzez wykorzystanie urządzeń mobilnych zmotywowała uczniów do działania, a przygotowanie testu  wymagało znajomości zagadnień dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Po zaprezentowaniu quizów uczniowie klasy VIa przedstawili ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące bezpiecznych i niebezpiecznych stron w Internecie.

Na 3 godzinie lekcyjnej uczniowie klas IV-VII rozwiązywali na sali gimnastycznej na platformie Kahoot test interaktywny JĘZYKI OBCE NIE SĄ NAM OBCE. Uczniowie poszczególnych klas w grupach 3-4 osobowych konkurowali ze sobą odpowiadając na wyświetlone pytanie w określonym czasie. Zastosowanie tej aplikacji miało na celu uświadomienie uczniom korzyści edukacyjnych płynących z korzystania z technologii informacyjnej.
Konkurencja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i budziła wiele pozytywnych emocji.

Część starszych klas pracowała z platformą LearningApps, rozwiązując na niej zadania dotyczące bezpieczeństwa w sieci, a następnie samodzielnie tworząc własne aplikacje na ten temat.

Na koniec odbył się szkolny pokaz talentów „Mam talent”.

Po południu uczniowie kontynuowali zajęcia w szkolnej świetlicy – nauczyciele przygotowali interesujące zajęcia z wykorzystaniem TIK. Poniżej kilka słów na ten temat:
Niesamowitym jest w jak szybkim tempie rozwija się aktualnie rynek komputerowy. Wielu z nas nie jest nawet świadomym tego, jak kiedyś wyglądy i do czego były wykorzystywane te sprzęty. Dziś małe i lekkie – dawniej ogromne i ciężkie. Dziś wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie życia – dawniej jedynie na potrzeby wojska. Stacjonarne i przenośne. Te z tradycyjną klawiaturą i te z ekranem dotykowym. To co je łączy to fakt, że służą nie tylko nauce i gospodarce, ale również usprawnianiu życia i rozrywce.
Dziś przybliżyliśmy sobie zatem historię tych wielofunkcyjnych wynalazków, z którymi pracujemy na co dzień. Zajęcia zakończyliśmy działalnością twórczą, tworząc wymarzone, kolorowe komputery przenośne.

Po części teoretycznej dzieci uczyły się tworzyć bezpieczne hasła, a następnie bezpiecznie logować się na komputerze.

Dla odprężenia zaś tworzyły z różnych materiałów emotki.