Wydarzenia

W dniu 15 listopada 2019 roku uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej (klasy I-IV) wzięli udział w zawodach sportowych „Najlepsi z najlepszych”. Dzieci musiały zmierzyć się z następującymi zadaniami: slalom z przeszkodami, wyścig z kozłowaniem piłki, wyścig z plastikowym lizakiem gimnastycznym, wyścig szeregów „pociąg”, sadzenie ziemniaków, przewlekanie szarfy sposobem od dołu. Zawody odbyły się według zasad fair play.
Wygrana drużyna otrzymała medale, balony i drobny upominek, zaś wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali słodki upominek.

W dniu 14 listopada, z okazji obchodów Święta Niepodległości, reprezentacja naszej szkoły, składająca się z 10 uczniów, pojechała na zawody strzeleckie, których organizatorami byli nauczyciele XLVII LO w Łodzi.

Zawodnicy strzelali z odległości 10 metrów, z karabinu pneumatycznego o kalibrze 4,5 mm, wyposażonego w zamknięte przyrządy celownicze. Każdy uczeń oddawał 13 strzałów (8+5) do dwóch tarcz, z czego trzy najgorsze strzały były odliczane.

Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIII Jakub Kasztelan zajął 5 miejsce spośród 52 chłopców szkół podstawowych. Na wysokiej 10 i 13 pozycji uplasowali się uczniowie klasy VII a Filip Shbeta i Antoni Ziomek.

Reprezentacja SP 120:

Alicja Wiatr, Antoni Ziomek, Jakub Nowak, Julian Kwaśny, Franciszek Rykała, Filip Shbeta, Bartosz Kocięba, Jakub Kasztelan, Nikodem Stępniewski, Wiktor Wyka.

Gratulujemy całej reprezentacji! Brawo!!!

8 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji zorganizowano specjalną wystawę, dzięki której mogliśmy podziwiać plakaty wykonane przez uczniów kl. IV – VI, przedstawiające przełomowe wydarzenia z historii Polski.

Niezwykłe chwile przeżyliśmy również, oglądając przedstawienie przygotowane przez uczniów kl. Vc, pod kierunkiem p. Marty Bącały – Ślęzak oraz p. Ewy Trepki – Domańskiej. Spektakl był dla wszystkich poruszający i z pewnością na długo utkwi nam w pamięci. Uroczystość jest dziełem wielu osób: naszych aktorów i szkolnego chóru, zespołu muzycznego, solistów, prowadzonych przez p. Bernadettę Forc przy wsparciu muzycznym p. Katarzyny Kartasińskiej. To im wszystkim zawdzięczamy, iż tego dnia mogliśmy przenieść nasze myśli w czasy Polski walczącej o odzyskanie utraconej wolności. Czuliśmy się więc tego dnia wyjątkowo, odświętnie ubrani, nosząc dumnie własnoręcznie wykonane kotyliony.

Ważnym elementem szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest festiwal pieśni patriotycznych, który stanowi element naszej pięknej wieloletniej tradycji. Uczniowie poszczególnych klas, wraz ze swoimi wychowawcami z radością śpiewali teksty, które dawniej i dzisiaj budzą poczucie narodowej dumy. O g. 11.11, przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji szkół i zaśpiewaliśmy hymn Polski.

Zrozumieliśmy, że przypominając słowa wszystkich najistotniejszych pieśni, mówiących o historii naszego narodu, przekazujemy sobie nić wzajemnej życzliwości i przyjaźni, łączącej przeszłość z teraźniejszością. Ta więź, umacniana przez kolejne pokolenia, nieustannie kwitnie niczym ogromna niezapominajka w ogrodzie domu pełnego ciepła powstałego z żaru bezcennych wspomnień – bez nich trudno byłoby budować przyszłość. To niezwykłe święto uświadomiło nam również, iż prawdziwa wolność nie jest i nie może być łatwa, prosta. Najpiękniejsze wartości w życiu, takie jak: miłość, prawda, dobro wiążą się z wysiłkiem, gotowością do najwyższego poświęcenia. Wymagają naszego zaangażowania i walki, po to, by inni mogli cieszyć się jej owocami i …przekazywać je dalej, kolejnym pokoleniom. Niech każdy dzień, w wolnej Polsce, będzie przez nas wykorzystany tak, by nie marnować tego bezcennego dziedzictwa zdobytego z tak wielkim trudem przez naszych przodków!

Dnia 23 października klasę 6b odwiedziła mama jednego z uczniów w ramach Tygodnia Kariery. Pani Agnieszka była zawodową łyżwiarką figurową na lodzie. Opowiedziała uczniom jak ciężką pracą osiągnęła wiele sukcesów. Oprócz tego zademonstrowała swoje medale, puchary, a także łyżwy. Uczniowie chętnie zadawali różne ciekawe pytania. Lekcja była bardzo pouczająca i interesująca. Wszystkim się bardzo podobała. Dziękujemy Pani Agnieszce, że znalazła chwilę, aby opowiedzieć nam o swojej pracy.

W dniu 16 października 2019 r. odbył się w naszej Szkole Szkolny Konkurs Piosenki „Piosenka dobra na wszystko”. Konkurs miał charakter otwartego przeglądu, w którym wystąpili soliści, duety oraz zespoły muzyczne. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Repertuar wykonywanych piosenek był różny i naprawdę trudno było wybrać najlepszych.
Tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy również Dzień Papieski. Papież uwielbiał muzykę i lubił śpiewać. Aby uczcić ten szczególny dzień na początek wystąpiła schola prowadzona przez Siostrę Mariannę – wykonując ulubioną piosenkę Papieża – „Barkę”.
Jurorami w konkursie byli: Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter – duet występujący w 7 edycji The Voice of Poland 7 wraz z Panią Dyrektor. Sebastiana gościliśmy w naszej Szkole już drugi raz.
W zeszłym roku artysta oczarował nas nie tylko swoim śpiewem, lecz również wspaniałą osobowością, dlatego bardzo się cieszymy, że ponownie przyjął nasze zaproszenie aby uczestniczyć w Konkursie.
Karina Łącka (IVc) oraz Ignacy Pierlejewski (IVc) podczas Konkursu mieli swój debiut w roli prowadzących. Młodzi prezenterzy świetnie poradzili sobie ze wszystkimi postawionymi przed nimi zadaniami.
Jury oceniało umiejętności muzyczne oraz ogólny wyraz artystyczny wykonywanych piosenek. I tak pierwsze miejsce w Konkursie zajęła Uczennica klasy IVc Nela Król. Nela wykonała piosenkę z filmu Pocahontas – „Kolorowy wiatr”. Młoda artystka świetnie wcieliła się w rolę Pocahontas i z wielką pasją „opowiedziała” o bajkowym świecie pełnym szacunku do przyrody, poczucia z nią więzi i bliskości. Drugie miejsce zajęła Uczennica klasy 7c Patrycja Czarnecka, która zaśpiewała utwór z repertuaru amerykańskiej piosenkarki Bonnie Raitt – „Will the sun ever shine again”. Trzecie miejsce powędrowało do Uczennicy klasy IVa Jagody Juśkiewicz, która śpiewająco zastanawiała się kim zostanie – gdy dorośnie (?!). (Piosenka „Drzwi do kariery”, słowa: Marek Sochacki, muzyka: Marek Zborowski-Weychman). Specjalne wyróżnienie czyli nagrodę publiczności zdobył najmłodszy uczestnik Konkursu: Uczeń klasy 1c – Ignacy Turek, który zachwycił widownię wykonaniem piosenki Andrzeja Rosiewicza „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.
Nagrodami w konkursie były statuetki: złoty/srebrny/brązowy mikrofon, kosze słodyczy, a także „coś specjalnego” od jurorów w postaci Vouchera na indywidualną lekcję z Danielem, Sebastianem oraz wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów Justyną Panfilewicz. Vouchery zostały przyznane Jagodzie Juśkiewicz, Patrycji Czarneckiej oraz Mai Maciejewskiej z klasy 7c.
Serdecznie gratulujemy!

Uczniowie klasy IIIA odwiedzili dnia 16 października Muzeum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Najpierw zwiedzaliśmy stałe wystawy: dowiedzieliśmy się, jak powstaje prąd, w jaki sposób jest dostarczany do naszych domów, jak działa magnez oraz oglądaliśmy wiele ciekawych zjawisk powstających w naszym otoczeniu dzięki nowoczesnej technice. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach z klasą pt.” Jak zostać inżynierem, czyli o matematyce i konstrukcjach”. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne, poznali magiczny kwadrat, konstruowali, układali i klasyfikowali. To były bardzo ciekawe zajęcia. Już planujemy kolejne.

W dniu 14 października klasa VII a i VII b, pod opieką wychowawców pojechały na wycieczkę do Uniejowa. Pierwszym punktem programu był spacer po czworobocznym Rynku, który z trzech stron opasany jest XIX wiecznymi kamieniczkami, a czwartą część stanowi park. Następnie uczniowie oglądali wnętrza Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Zamek w Uniejowie – jeden z głównych zabytków miasta.

Miasto Uniejów ma charakter turystyczny. W 20008 roku otwarto Termy z gorącymi solankami leczniczymi. Pobyt uczniów na termach okazał się największą atrakcją wycieczki. Wszyscy doskonale bawili się w wodzie. Po kąpieli udaliśmy się do restauracji, znajdującej się na terenie obiektu na pyszną za pizzę. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Gość w klasie trzeciej B
W ubiegłym tygodniu uczniów klasy trzeciej B odwiedziła mama Oli, która opowiedziała o zawodzie farmaceuty. Uczniowie poznali właściwości niektórych roślin leczniczych. Na zakończenie zajęć wykonali własnoręcznie krem do rąk, prawie jak dorośli farmaceuci.
przygotowała Katarzyna Jankowska

Tydzień Kodowania
W dniach 5 – 11 października 2019 uczniowie klas V oraz VIc tradycyjnie już brali udział w Tygodniu Kodowania. Korzystali przy tym z zasobów code.org. Okazało się, że mają już swoich faworytów. Są to Minecraft i Kodable. Całe szczęście, że co roku pojawiają się nowe zadania tychże bohaterów.
Jak zawsze zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem.

Dnia 30 września uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lesie Łagiewnickim, których tematem była obserwacja zwierząt i roślin w poszczególnych warstwach lasu. Zajęcia odbywają się w ramach projektu edukacyjnego „Cztery pory roku”.

Warsztaty przyrodnicze
W poniedziałek uczniowie klasy trzeciej B uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Lesie Łagiewnickim.Zajmowali się warstwami lasu. Nazywali rośliny występujące w poszczególnych warstwach lasu oraz zwierzęta tam żyjące. Chociaż pogoda nie dopisywała, wycieczka była udana.
przygotowała Katarzyna Jankowska

Nasze prace
Podczas zajęć plastycznych uczniowie klasy trzeciej B wykonali z plasteliny postać syrenki. Pomysłów na przedstawienie syrenki było bardzo dużo. Powstała interesująca galeria prac.​
przygotowała Katarzyna Jankowska