Rady na trudny czas

FUNDACJA SŁONIE NA BALKONIE – POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI 

 

W związku z nagromadzeniem trudnych sytuacji kryzysowych w rodzinach związanych

z pandemią Fundacja SŁONIE NA BALKONIE uruchomiła Centrum Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla Dzieci.

W tej chwili Fundacja pracuje zdalnie. Zobowiązuje się jednak szybko reagować, pomóc, a jeśli będzie konieczność przekierować do specjalistycznej Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

 

Rodzice mogą zgłaszać dzieci do Fundacji od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 17:00

pod nr telefonów:

(42) 630 20 20

882 731 923

lub e-mailowo: centrum@slonienabalkonie.pl 

 

Joanna Paduszyńska

Prezes Fundacji SŁONIE NA BALKONIE

Fundacja SŁONIE NA BALKONIE

ul. Piotrkowska 17/8 Łódź 90-407

tel: (42) 672 61 19

email: biuro@slonienabalkonie.plwww.slonienabalkonie.pl ( http://www.slonienabalkonie.pl/fundacja/

 

 

 

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży


Szanowni Państwo,
20 kwietnia 2020 r. samorząd województwa łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.

Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00. Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj). W sumie to aż 12 godzin dyżuru dziennie – 7 dni w tygodniu!!!

Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.

Dzieci i młodzież uzyskają wsparcie w następujących obszarach:
 Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
 Dokonywanie samouszkodzeń
 Myśli, plany i zamachy samobójcze
 Konflikty i nieporozumienia
 Straty, w tym rozstania i żałoba
 Kryzysy wieku adolescencji.

Telefon działać będzie w okresie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.

Samorząd Województwa Łódzkiego chce odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego. Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie, brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej. Wszystkie te sytuacje związane z brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu. Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego. Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym. Powstał więc pomysł uruchomienia „szybkiej linii pomocy”.

Oferta wsparcia świadczonego w ramach Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest komplementarna z istniejącą siecią i ją wzmacnia, ale przede wszystkim wprowadza aktywności dotychczas nieprowadzone – pomoc przez media społecznościowe, telefon czynny w weekend, webinaria.

Udostępniła:
Małgorzata Sobieska, pedagog szkolny

Wszyscy znaleźliśmy się w bardzo specyficznej i nietypowej sytuacji. Wymaga ona od nas przeorganizowania prowadzonego dotąd stylu życia, nakłada dodatkowe zadania, jak chociażby zmotywowanie dzieci do efektywnej i niosącej radość nauki. Obecnie nauka stała się jeszcze ważniejszym elementem życia rodzinnego ponieważ odpadł czas, który dziecko spędzało w szkole. Dlatego właśnie warto zadbać o komfort dziecka poprzez aktywne wspieranie go w tej trudnej sytuacji. Musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej diety,bogatej w owoce i warzywa, przestrzeganiu stałych godzin snu, zapewnieniu dostępu do relaksu, czyli pilnowanie higieny pracy, okazywanie akceptacji dla różnych emocji również tych negatywnych, także niezadowolenia i złości. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zachowanie właściwej równowagi emocjonalnej oraz zdrowia psychicznego. Ważne by reagować z rozwagą na nacisk realizowania treści edukacyjnych podczas zamknięcia szkół poprzez korzystanie z materiałów przygotowanych przez nauczycieli. Nauka powinna stanowić jedną ze składowych dnia naszych dzieci. Pamiętajmy, że stres, zmęczenie, nerwowa atmosfera związana z presją przerobienia materiału edukacyjnego oraz powstałe w konsekwencji negatywne emocje pozostają z nami i naszymi pociechami na znacznie dłużej.
opracowała: Monika Jurkiewicz

Jak radzić sobie ze stresem z powodu pandemii COVID-19?

Jak zmotywować dzieci do nauki?