Czytadełko

Zapraszamy do poznania historii Wojtusia i jego przyjaciela szczurka.
Wojtuś i jego przyjaciel szczurek


Przedstawiamy znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy. Odczytanie ich to nie lada wyzwanie. Przekonajcie się sami!
Wiersze Jana Brzechwy


Cofnijmy się dziś w czasie i przypomnijmy sobie historię wilka, koźlątek i ich mamy.
Wilk i siedem koźląt


Dziś poznacie bardzo zabawną historię pewnej miłej biedroneczki i jej przyjaciela żuczka. Zobaczcie jakie przygody ich spotkały.
Tusia pachniusia


Bohaterowie baśni mają zupełnie inne podejście do życia. Jeden cieszy się owocem swojego życia, inny czeka na zmiany, których oczekuje od świata. Jak skończy się ich przygoda? Przeczytajcie i się przekonajcie.
Róża i ślimak


Może zastanawialiście się kiedyś, kto sprawia, że nie potraficie znaleźć skarpetki do pary, budzą Was w środku nocy stuki dobiegające z szafy? Odpowiedź znajdziecie w opowiadaniu”Tumfacek i Zbieg z Okoliczności” Jakuba Garstki. Przedstawiamy Wam fragment książki. Sprawdźcie, przeczytajcie i przekonajcie się sami. Życzymy miłej lektury!
„Tumfacelek i zbieg z okoliczności”


Zachęcamy Was do przeczytania niezwykle pouczającej opowieści o leśnych elfach. Może i Wy mieliście kiedyś podobną sytuację.
Czapeczka


„Złota rybka” w zupełnie nowej odsłonie. Takiej bajki jeszcze nie czytaliście. Otóż złota rybka wspólnie ze stanowiącym przynętę robakiem wyprowadzają wędkarza w pole. Zachęcamy do przeczytania fragmentu opowiadania „Złota rybka- reaktywacja” z książki „B@jki” Marcina Pałasza. Dobra zabawa i dużo śmiechu gwarantowane!
„Złota rybka”


Zapraszamy do wspólnego czytania bajki o odważnej pszczole, z której dowiesz się, dlaczego nie warto bać się pszczółek.
Bajka o odważnej pszczole


Zapraszamy do poznania przygody naszego sympatycznego smoka. Dowiesz się jak poradził sobie z pojawieniem się rodzeństwa.
Smok


Zapraszamy do przeczytania baśni, która opowiada o dzielnym krawczyku, który dzięki swej przemyślności potrafił zawsze wyjść cało z opresji. Przekonajcie się sami, że nie siła, ale spryt i umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji pomagają zwyciężyć przeciwności losu. Miłego czytania!
O dzielnym krawczyku


Zachęcamy do kontynuowania podróży z kotem Philo. Poprzedni fragment zakończył się tym, że Dziadek zasłabł, a kot wyruszył po pomoc. Co teraz wydarzyło się w kocim świcie Philo? Przekonaj się sam.
Philo kot w drodze


Zachęcamy do przeczytania kolejnej opowieści . Pamiętajcie, że pozytywne myślenie pomaga pokonać trudność lub podjąć słuszną decyzję.
Razem raźniej i przyjaźniej


Zapraszamy gorąco do wysłuchania bajki w wykonaniu Pana Darka. Gwarantujemy, że nic lepszego już dzisiaj nie usłyszysz. Masz dziś gorszy dzień? Jesteś smutny? Uruchamiaj szybko! Uśmiech na twarzy gwarantowany.


Posłuchajcie historii polnego kwiatka. Następnie rozejrzyjcie się dookoła, łąka pełna jest takich kwiatków, które skrywają w sobie wiele tajemnic. Poznajcie również fascynujący świat polskich podań, czarów i niezwykłych bohaterów. Będziecie na pewno zachwyceni opowieściami. Miłego czytania!
Legendy polskie
Polny kwiatek Andersena


Zapraszamy do lektury fragmentu książki z dawnych lat. Przygody mieszkańców miodowego domku to powieść dla dziewcząt i chłopców wydana ok.1910 roku! Kiedyś było jakoś inaczej… Zapraszamy do lektury.
Przygody mieszkańców miodowego domku


Zachęcamy do przeczytania pięknej opowieści o szarym słowiku. Bajka przedstawia historię pewnego nieśmiałego ptaszka, który pokonuje swoje słabości i zaczyna wierzyć w siebie.
Bajka


Kochane dzieci zachęcamy was do przeczytania opowieści o chłopcu, który przezwyciężył lęk przed nocą. Może i tobie doskwiera ten problem lub twojemu rodzeństwu… Poznaj historię naszego bohatera i oswój noc.
Bajki pomagajki


Dzisiaj mamy dla Was do poczytania zabawne wierszyki ortograficzne, które przybliżą Wam trudne do zapamiętania wyrazy, dzięki ilustracjom i rymowankom. Jest to najlepszy sposób na szybkie zapamiętywanie bez wysiłku oraz wyrabianie nawyku bezbłędnego pisania wyrazów z trudnością ortograficzną.
Wierszyki ortograficzne


Nowe przyjaźnie, wakacyjne przygody… zdają się nie mieć końca. Sprawdźcie, przeczytajcie i przekonajcie się sami! Zachęcamy i zapraszamy do przeczytania książki „Józki, Jaśki i Franki” Janusza Korczaka. Życzymy miłej lektury.
„Józki, Jaśki i Franki”


Zapraszamy do zapoznania się z przygodą zaklętej królewny. Czy czegoś Ci ona nie przypomina? W pliku znajdziesz również opowieść pewnej myszy. Uważnego czytelnika może zdziwić język tekstu i słusznie. Pochodzi on z książki „Zaklęta królewna oraz inne bajki” z 1931!
„Zaklęta królewna”


Uczniów starszych (od klasy IV) zachęcamy do przeczytania fragmentu książki „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim“ Anny Czerwińskiej- Rydel. Wyruszcie w podróż w przeszłość – do czasów, kiedy Polska nie istniała na mapie, a polskość była najdroższym skarbem. Niech porwie Was historia wielkiego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, bohatera narodowego. Gorąco zachęcamy do lektury!
FRAGMENT


Wśród młodszych uczniów dużą popularnością cieszy się książka Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Autor w typowy dla siebie zabawny sposób stara się pokazać czytelnikowi, jak powinien zachowywać się człowiek dobrze wychowany. Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo: bliźniaki, chłopak i dziewczyna. On nazywa się Kuba, ona to Buba.
Zapraszam Was dzisiaj do wysłuchania kilku opowiadań z tej oto książeczki, nawiązujących do higieny, która w obecnym czasie (ale nie tylko) jest bardzo istotną kwestią!


19 kwietnia obchodziliśmy 77 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Nawiązując do tej rocznicy, chcielibyśmy zaproponować uczniom od klasy 4 fragment listów w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej. Jest to pierwsza skierowana do dzieci biografia Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Chociaż temat jest ciężki i trudny, człowiek musi zrozumieć, że należy troszczyć się o drugiego i pamiętać, że „kiedy człowiek tonie, należy podać mu rękę”. W tekście z 2018 roku Rzecznik Praw Dziecka pisze „[...]W obozie spotkałem też chłopca, który miał około pięciu lat i biegał z małym pistolecikiem. Zapytałem go, czemu bawi się pistoletem. Odpowiedział: „Bo nie mam misia…”Dzieci nie chcą wojny, broni, przemocy. Wszystkie chcą normalnego, szczęśliwego, bezpiecznego dzieciństwa. O to właśnie tak bardzo walczyła Irena Sendlerowa i dzisiaj przychodzi nam walczyć o to samo.”. Nie możemy zapomnieć historii.
List w butelce


Historia starszego już kota, wystawionego na próbę, gdy jego Pan zachorował i zostali rozdzieleni. Czy kotu uda się odnaleźć Dziadka? O tym, przekonamy się w kolejnych rozdziałach. Zacznijmy jednak od początku, czyli jak to wszystko się zaczęło.
„Philo kot w drodze”


Przedstawiamy fragment książki „Przyjaciele” Grzegorza Kasdepke i Miry Stanisławskiej- Meysztowicz. Opowiada ona o przygodach kilkorga przyjaciół, którzy mieszkali w kamienicy przy Śródmiejskiej 15. Dobra zabawa i spora dawka humoru gwarantowana.
Gorąco zachęcamy Was do przeczytania całej książki. Przekonacie się, że warto mieć przyjaciół, na których można polegać!
„Przyjaciele”


Zapraszamy Was do zapoznania się z fragmentem książki „Wielkanoc” Marioli Peisert, która wprowadzi Was w świąteczny nastrój.Po lekturze zastanówcie się nad swoimi marzeniami, i stwórzcie do nich obrazek.Zapraszamy do podzielenia się swoimi pracami i wysłanie ich na adres m.cieslak@sp120.elodz.edu.pl
Miłego czytania!
FRAGMENT


Zezia i Giler
Przedstawiamy fragment książki Zezia i Giler autorstwa Agnieszki Chylińskiej. Jeśli chcesz się pośmiać, popłakać, poczytać trochę o marzeniach, szkole i wakacjach to zachęcamy do sięgnięcia po całość lektury. Dziś, na zachętę „Pierwsze spotkanie” czyli kim jest Zezia i Giler, i kto jeszcze żyje w rodzinie Zezików. Na portalach społecznościowych Agnieszki Chylińskiej możecie posłuchać, jak autorka czyta swoją książkę wraz z córką. Zapraszamy do lektury.
FRAGMENT


Mieliście okazję poznać fragment przygód Pipi, najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynki świata. Teraz zapraszamy Was do zapoznania się z przygodami Mikołajka :)
Oto fragment książki z tomu „Nowe przygody Mikołajka” René Gościnny, Jean-Jacques Sempé, rozdział VI „Jestem najlepszy”.

FRAGMENT


Kot w butach
Zapraszamy młodsze dzieci na wspólną przygodę z Kotem w Butach. A któż to dziś opowiada nam bajkę? Poznajcie Felka, miłośnika czytelnictwa i przeżyjcie razem z nim przygodę dzielnego kota. Mile widziane ilustracje do bajki według własnego pomysłu. A może własne zwierzaki uczynicie bohaterami Waszych opowieści. Zapraszamy do podzielenia się swoimi pracami i wysłanie ich na adres k.lisowska@sp120.elodz.edu.pl
„Kot w butach”


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła ludzkość.” – Wisława Szymborska

Zapraszamy Was do czytania w czytadełku. Znajdziecie tu wiele barwnych fragmentów książek. To istna uczta dla dzieci chcących budować obrazy w wyobraźni :) Miłego czytania!
Zaczynamy od fragmentu książki „Pipi Pończoszanka ” Astrid Lindgrend PIPPI PRZENOSI SIĘ DO WILLI ŚMIESZNOTKI.