Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

8 maja - Dniem Bibliotekarza i Bibliotek

W dniach 8-15 maja 2022 roku obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Termin nie jest przypadkowy i jest ściśle powiązany ze świętem, które obchodzimy 8 maja - Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.

Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 

Czym zatem jest biblioteka?

Instytucja, w której gromadzone, a następnie udostępniane są książki. Tak brzmi słownikowa definicja biblioteki. Pod tym pojęciem skrywa się też po prostu księgozbiór, czasami konkretny mebel na domową literaturę, a nawet określona seria wydawnicza. Biblioteka to jednak coś zdecydowanie więcej niż miejsce. Z okazji ogólnopolskiego dnia bibliotekarza i bibliotek postanowiliśmy przyjrzeć się samej idei księgozbiorów, pomówić o zbieractwie i kolekcjach, a także o tym, jak zmienia się świat czytelników za sprawą czytników, słuchowisk i audiobooków.

 

Biblioteka (z języka greckiego βιβλιοθήκη bibliotheke; βιβλίον biblion – książka, θήκη thēkē – zbiornik) to instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne. Taka definicja jest chyba najbardziej trafna, najczęściej wykorzystywana. Biblioteki to miejsca w dalszym ciągu niezwykłe, bo mogą stanowić kulturalne centrum spotkań. Chociaż spotkania autorskie coraz częściej rozgrywają się w czasie festiwali online, to jednak w bibliotekach znaleźć można przestrzeń, aby spotkać cenionych i ulubionych pisarzy i pisarki. W praktyce funkcjonują biblioteki publiczne, biblioteki prywatne, biblioteki kościelne, szkół wyższych, narodowe, wojewódzkie czy lokalne i małomiasteczkowe. W każdej z nich możemy znaleźć prawdziwe skarby.

Źródło: Dzień Bibliotekarza, czyli o bibliotekach – prawdziwych świątyniach książek, pasji i mądrości | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)