Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

„Powietrze – czyli niewidzialny skarb” – dotacja z WFOŚiGW w Łodzi

Nasza szkoła w roku 2018/2019 zrealizowała Program Edukacji Ekologicznej pn. „Powietrze – czyli niewidzialny skarb”.
Dotację na realizację zadania wykorzystano w kwotach:
wkład własny: 3 330 zł,
dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 29 796 zł.

Zakupiono pomoce dydaktyczne wykorzystywane do badania składu powietrza, doświadczeń przyrodniczych, pogłębiania wiedzy z zakresu energii odnawialnej (filmy, modele, mierniki, gry multimedialne). Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i wycieczkach ekologicznych. Zorganizowano dla nich konkursy międzyszkolne i wewnątrzszkolne o tematyce związanej z ochroną powietrza.

Dzień Sportu

W dniu 31 maja w naszej szkole, jak co roku odbył się Dzień Sportu organizowany w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Uczniowie klas młodszych brali udział w zabawach i grach takich jak: przeciąganie liny, wojna kulkowo- balonowa czy wyścigi rzędów.
Klasy starsze rozgrywały turnieje w piłkę plażową i nożną.
Każdy uczeń otrzymał smyczkę oraz słodki upominek.
Wszystkie klasy obdarowane zostały dyplomami za zajęcie miejsca na podium. Klasy młodsze za zajęcie pierwszego miejsca otrzymały grę, a zwycięzcy klas VI nagrodzeni zostali piłką dla klasy.
Cała społeczność szkolna bawiła się wyśmienicie!!!

Projekt „Świadomi i odpowiedzialni w sieci”

5 lutego odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Świadomi i odpowiedzialni w sieci”. Przygotowywany on był od początku roku 2019. Uczniowie wykonali masę działań, które przyniosły wspaniałe rezultaty, a co najważniejsze pozwalają mieć nadzieję, że każdy od tej pory będzie wiedział, jak poprawnie zachowywać się w Internecie i co zrobić, gdy spotka go w nim nieprzyjemna sytuacja.
Przez ostatni miesiąc w naszej szkole działo się naprawdę wiele. Powstały liczne ulotki nawiązujące do tematu przewodniego, krzyżówki, wykreślanki, rebusy, plakaty, makiety, gry, komiksy, strona internetowa, prezentacje PowerPoint oraz gry i prezentacje zakodowane w Scratchu.

W końcu 5 lutego nadszedł czas, by to wszystko zaprezentować. Na korytarzu pojawiły się wystawki prac, część plakatów zamieniła się w dekorację sali gimnastycznej. Odbyło się kilka lekcji otwartych, we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje przybliżające tematykę zagrożeń w sieci, podkreślono zjawiska cyberprzemocy i uzależnień od gier lub/i internetu czy telefonu, a w myśl słów Ignacego Krasickiego, że „śmiech niekiedy może być nauką” młodzi adepci sztuki internetowej mogli także pograć w edukacyjną „Interlandię”.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas czwartych przejęli funkcje nauczycieli i (pod ich czujnym okiem) poprowadzili z trzecioklasistami zajęcia, w których poprzez zabawę uczyli młodszych kolegów zasad bezpieczeństwa w sieci. Przynieśli im samodzielnie wykonane rebusy, krzyżówki i wykreślanki, a później – jak na dobrych starszych kolegów przystało – pomogli je rozwiązywać.

Wkrótce po nich, bo zaledwie jedną godzinę później, ich śladem ruszyli starsi koledzy. Uczniowie klas ósmych i siódmych jako starszyzna pełnili honory i wcielili się w prelegentów w klasach IV-V. Zademonstrowali i z dużą swadą omówili stworzone przez siebie prezentacje w PowerPoint, stronę internetową, komiks, a nawet przeprowadzili kilkustronicowy quiz. Zajęcia spodobały się i tym młodszym, i tym starszym, którzy prosili o „jeszcze”.

Na piątej lekcji uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami zebrali się na specjalnie do tego celu przygotowanej sali gimnastycznej. Klasa Vc przedstawiła sześć scenek, których bohaterowie stawali się ofiarami zagrożeń podstępnej sieci. Trzeba przyznać, że aktorzy zagrali brawurowo i bez wysiłku skupili na sobie uwagę publiczności. Ich gra była po prostu rewelacyjna! Tuż po nich wyświetlone zostały wybrane prace szóstoklasistów zaprogramowane w Scratchu. Wywołały kolejne zachwycone „ochy” i „achy”. Po nich zaś przyszedł moment na podsumowanie ważnych informacji i zasad dwoma filmami.

Na zakończenie wybrani z każdej klasy uczniowie wzięli udział w podchodach na terenie szkoły i co kilka minut rozlegał się w coraz to innym miejscu okrzyk radości, gdy kolejnej osobie udało się znaleźć drogocenną kolorową kopertę, zawierającą kolejną wskazówkę dotyczącą… rzecz jasna sieci.

W ten zaskakujący dla uczestników sposób zakończył się projekt, w który włączyła się cała szkolna brać. Trzeba przyznać, że takie działania przynoszą podwójne korzyści. Dają cenną wiedzę, ale też scalają społeczność i uczą pracy w zespole.

1%

Mili Państwo,
jak co roku przedstawiamy Państwu sprzęt sportowy, który zakupiliśmy dzięki przekazaniu przez Państwo 1% podatku. W tym roku wymieniliśmy cały sprzęt do Unihokeja, kupiliśmy cztery nowe ławki gimnastyczne, dwa materace, piłki do piłki nożnej jak i piłki rehabilitacyjne, nową tablicę punktową oraz znaczniki do trenowania. Cały sprzęt jest już oczywiście używany przez uczniów.
Bardzo Państwu dziękujemy!!!
Aneta Ignar, Piotr Rabęcki

Jasełka

W naszej szkole zgodnie z tradycją w ostatnim dniu nauki w Starym Roku wystawiamy przedstawienie jasełkowe dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Jak każdego roku mamy piękną dekorację przygotowaną przez nauczycieli, a dzięki wsparciu i pomocy rodziców wspaniałe stroje dla aktorów.
Przedstawienie wystawiali uczniowie klasy IIa z pomocą naszego szkolnego chóru oraz wsparciem pracujących z uczniami nauczycieli.
Cieszymy się, że mogliśmy przenieść się w te odległe, niewiarygodne czasy i przybliżyć historię narodzin Jezusa.


Szkolne prezentacje utworów patriotycznych

22 listopada w ramach obchodów 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się konkurs, w którym uczniowie mieli możliwość zaprezentowania utworów poetyckich oraz pieśni i piosenek o charakterze patriotycznym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zgromadził czterdziestoosobową grupę artystów z różnych klas.

Obchody Święta Niepodległości

Do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole przegotowywaliśmy się od dawna. Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach o tematyce niepodległościowej, brali udział w lekcjach muzealnych, a także wycieczkach po Łodzi i Polsce poznając piękno naszej ojczyzny. W minionym roku organizowane były biegi, podchody, zawody oraz gra miejska o tematyce niepodległościowej. W piątek 9 listopada 2018r. szczególnie uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystej akademii oraz koncercie pieśni patriotycznych. Tego dnia zostały podsumowane i wręczone nagrody w konkursach literackich i plastycznych. O godzinie 11.11 włączyliśmy się we wspólne śpiewanie hymnu państwowego, biorąc udział w biciu „rekordu dla Niepodległej”. W naszym szkolnym świętowaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Uczniowie wykonali wspaniałe torty, ciasta i ciasteczka w kolorach biało – czerwonych, uczestnicząc w konkursie na najpiękniejsze ciasto niepodległościowe. Ogłoszenie wyników w tym „słodkim konkursie” nastąpi w późniejszym terminie.

W sobotę 10 listopada 2018r. odbył się bieg „100 na 100”, czyli 100 m na stulecie niepodległości oraz gra miejska. Uczniowie podzieleni na dwie grupy rozwiązywali zadania dotyczące symboli narodowych, rozpoznawali miejsca związane z walką o niepodległość w naszym mieście, a także odpowiadali na pytania dotyczące historii szkoły i jej okolic. Piękna pogoda oraz wspaniała atmosfera spowodowały, że wszyscy uczestnicy tych zawodów byli bardzo zadowoleni.
Poniżej można obejrzeć galerię zdjęć z tych wydarzeń oraz film, będący zapisem odśpiewania przez nas hymnu państwowego.


Nasza szkoła na 11 listopada

Drodzy Rodzice, miło nam poinformować, że nasza szkoła na wielu płaszczyznach przygotowuje się do uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, także poprzez tworzenie dekoracji. Poniżej prezentujemy odświętny wygląd wejścia. Więcej zdjęć, obrazujących, jak wyglądają nasze galerie, obejrzą Państwo w zakładce „120-stka na 100-lecie niepodległości”.

Piknik rodzinny

Piknik szkolny, który odbył się w naszej szkole 22.09, okazał się ogromnym sukcesem. Stało się tak nie tylko ze względu na mnogość atrakcji oraz wysoką frekwencję, do której się Państwo bezpośrednio przyczynili, ale przede wszystkim należy odnotować nasz sukces w Budżecie Obywatelskim.
Ale od początku…
Tegoroczny piknik odbywał się pod nazwą „Przyjemne z pożytecznym, czyli radosne projekty”. Atrakcje, które dla Państwa przygotowaliśmy, jak co roku spotkały się z dużym zainteresowaniem. Zobaczyliśmy m.in. pokazy taneczne i sportowe, wśród których znalazło się miejsce na tak odległe od siebie dyscypliny jak szachy czy pokaz szermierki. Nie zabrakło również szczypty humoru, którą zapewnił nam szkolny zespół kabaretowy. W międzyczasie można było spróbować różnego rodzaju słodkości oraz zaspokoić apetyt kiełbaskami z grilla.
W salach informatycznych cały czas trwało głosowanie na tegoroczny Budżet Obywatelski. Teraz już wiemy, że dzięki Państwu zakończyło się ono ostatecznym sukcesem. Oddane głosy sprawiły, że nasze sale gimnastyczne zostaną wyremontowane.
Serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy wszystkich na przyszłoroczny piknik.