Świetlica

Praca z masą solną w ostatnim czasie przypadła nam bardzo do gustu. Właśnie dlatego w dniu dzisiejszym wykonaliśmy z niej kolorowe świeczniki, z myślą o zbliżającym się Dniu Mamy. Każdy inny i niezwykle oryginalny. Praca jak zawsze sprawiła nam ogrom radości.


Kolejna noc świetlicowa za nami. Za każdym razem wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem i nie inaczej było tym razem. Wszystko zaczęło się w piątkowy wieczór 11 maja i zakończyło następnego dnia w godzinach porannych. Noc świetlicowa w swoim założeniu ma być pełna atrakcji oraz pewnego rodzaju przygotowaniem przed pierwszym wyjazdem dzieci na kolonie. Śmiało możemy powiedzieć, że wszystkie te wytyczne udało się spełnić. Była masa atrakcji. Począwszy od prac plastycznych (wyklejania słoni, tworzenia pszczół z masy solnej), zajęć i konkursów sportowych, zabaw muzycznych i wspólnego śpiewania po warsztaty dotyczące życia pszczół (dzieciaki mogły między innymi zobaczyć i przymierzyć oryginalny strój pszczelarski). To jednak nie wszystkie atrakcje jakie czekały na naszych najmłodszych uczestników. Na świetlicy pojawiła się masa słodyczy i uwielbiana chyba przez wszystkie dzieci pizza.Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmu animowanego pt. „Coco”. To własnie bohater tej bajki towarzyszył dzieciom do wczesnych godzin porannych. Chwila snu, pożywne śniadanie i nadszedł czas pożegnań. Wniosek po tegorocznej nocy świetlicowej nasuwa się sam: szkoła dla dzieciaków jest drugim domem. Do zobaczenia za rok!!!


Dziś na zajęciach poznaliśmy technikę zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Mowa oczywiście o technice zwaną decoupage. Wymagała ona od naszych uczniów skupienia na zadaniu, uważnego słuchania poleceń i wytrwałości. Efekty naszej pracy przedstawiamy poniżej.


Środowy poranek rozpoczął się dla nas od wizyty gościa z przychodni weterynaryjnej „Podaj Łapę”. Pan Jakub Butkiewicz opowiedział nam, na czym polega praca w pogotowiu weterynaryjnym, dzieciaki miały możliwość obejrzeć terenowe auto jakie służy do wyjazdów interwencyjnych a także przywitać się z czworonożnym gościem – suczką Ami. Dowiedzieliśmy się, że żółta wstążeczka przy obroży oznacza, że pies nie toleruje dzieci i nie należy do niego podchodzić. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o fakt, że zwierzęta tak jak ludzie, cierpią na choroby typu padaczka czy niewydolność krążeniowa i tak jak do nas należy wezwać pogotowie, tak i możemy w kryzysowych sytuacjach zgłosić się do służb z pogotowia weterynaryjnego o pomoc dla zwierzaka. To było dla nas niezwykle emocjonujące spotkanie za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


Utrzymująca się od kilku tygodni piękna pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, a otoczenie w jakim znajduje się szkoła daje możliwość zdrowego i aktywnego wypoczynku po zajęciach dydaktycznych.


KTO PORZUCA PRZYJACIELA, NIE ZASŁUGUJE NA NAZWANIE GO PRZYJACIELEM. 

7 maja gościliśmy Panie związane ze Stowarzyszeniem Głos Zwierząt, które podzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu odpowiedzialnego traktowania naszych czworonożnych przyjaciół. Dzięki prelekcji dzieciaki dowiedziały się, że tak jak pomagamy osobom które np. zasłabły na ulicy, tak też mamy obowiązek zgłosić odpowiednim służbom (Policja a w Łodzi dodatkowo Animal Patrol) sytuację porzucenia zwierzaka. Podobnie rzecz się ma w sytuacji potrącenia. „Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy, lub zawiadomienia jednej ze służb…”. Jeśli kochamy nasze zwierzęta, powinniśmy stworzyć im warunki maksymalnie komfortowe. Pamiętać o tym, że ważny jest nie tylko posiłek, ale również spacery, zabawa, poczucie bezpieczeństwa (tak jak u ludzi) i komunikacja – rozmowa z psem.  Zbliża się długo wyczekiwany okres letniego wypoczynku, a wraz z nim wzrost liczby porzuconych zwierząt, które przeszkadzały w wakacyjnej przygodzie. Zabierz ze sobą psa na wakacje! Jeśli to niemożliwe zorganizuj mu dobrą opiekę! Na co dzień żyjecie razem a wakacje macie spędzić oddzielnie?


Poniżej kilka naszych ostatnich plastycznych realizacji.


W piątkowe popołudnie gościliśmy u nas Panią F. Głogowską – osobę o wielkim sercu. Głównym tematem prelekcji była opieka nad zwierzętami w ramach wolontariatu. Zastanawialiśmy się, skąd w naszych domach wzięły się psy i koty, czy każdy człowiek może mieć w domu zwierzę, a także rozmawialiśmy o tym, czy ich prawa są respektowane.
Nasz gość na własnym przykładzie pokazał, co to znaczy bezinteresownie pomagać opowiadając o tym, w jaki sposób ona sama wspiera bezdomne zwierzęta. Otaczajmy się takimi osobami na co dzień a świat będzie piękniejszy.


20 kwietnia gościliśmy u nas przedstawicielkę OTOZ Animals w Łodzi, Panią Inspektor Justynę Stasiak. Przybliżyła ona naszym uczniom charakter pracy inspektora, przypomniała czym jest krzywdzenie zwierząt i jak wyglądają gdy są szczęśliwe. Uczniowie mieli mnóstwo pytań do naszego gościa. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że rasa jaką jest York została wyhodowana do walki ze szczurami i te prawdziwe Yorki ważą ok 10 kg. Zaskoczenie wzbudził fakt, że jamnik to pies myśliwski, a psem wyhodowanym do walki z niedźwiedziami był Bokser. Za wizytę gościa dzieci podziękowały organizacji podarowując karmę dla piesków.


Układanie puzzli ma wiele zalet. Uczy koncentracji na zadaniu i współpracy. To świetna zabawa dla każdego – tak dziecka jak i dorosłego. Jednym układanie idzie łatwiej, inni potrzebują więcej czasu. Wytrwałość jednak w dążeniu do celu, jakim jest złożenie układanki daje naoczny efekt, z którego później możemy czerpać satysfakcję.


Zajęcia plastyczne malowanie kwiatów wiosennych farbami plakatowymi na papierowych tackach.


Dzięki zaangażowaniu uczennic z klasy III C i Szymona z klasy II A w organizowany w okresie przedświątecznym kiermasz, udało się zakupić 100 kg suchej i 24 kg mokrej karmy dla psów, a także 4,8 kg suchej karmy dobrej jakości dla kotów. Pokarm w najbliższym czasie zostanie przekazany przez nasze dzieciaki organizacjom pro zwierzęcym, które prowadzić będą w naszej szkole warsztaty w ramach projektu „Nie odmawiaj…jeśli możesz nam pomóc „. Relacja z zajęć wkrótce.


Poniżej kilka naszych ostatnich realizacji. Projektowaliśmy suknie Pani Wiośnie, malowaliśmy węglem i przywoływaliśmy słoneczną pogodę zapraszając do nas bociany. Trzeba przyznać, że dzieciaki mają talent. Choć od niego zawsze ważniejsze są chęci i podejmowanie prób.


Miło nam poinformować, że dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe z sukcesami reprezentowały naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie pt. „Wielkanocne Kurczaki”.
Oto nagrodzeni:
Kategoria klas I: Julian Szałapski (II miejsce), Maja Zając i Tymon Opala (wyróżnienie).
Kategoria klas III: Karina Jagiełło (II miejsce), Lena Nowak (III miejsce), Zofia Jagiełło (wyróżnienie).
Serdecznie gratulujemy!!!


Zakończył się szkolny etap konkursu świetlicowego pt. „Kurczak Wielkanocny”!
Jego laureatami zostali:
a) w klasach pierwszych: Maja Zając Ib, Julian Szałapski, Ia, Tymon Opala Ib
b) w klasach trzecich: Karina Jagiełło IIIa, Zofia Jagiełło IIIa, Lena Nowak IIIc
Wyróżnienia przyznaliśmy:
Bartoszowi Miziołkowi Ia, Amelii Bejmert Ib, Franciszkowi Maraskowi Ia.
Serdecznie gratulujemy!!!


Świetlicowy konkurs plastyczny pt. „Kartka Wielkanocna” rozstrzygnięty!!!
Laureatami szkolnej edycji zostali:
1 miejsce ex aequo – Wiktoria Olczak (Vc) oraz Hanna Tokarek (IIIa)
2 miejsce ex aequo – Katarzyna Potz (Vc) oraz Maja Maciejewska (Vc)
Serdecznie gratulujemy!!!


Niesamowitym jest w jak szybkim tempie rozwija się aktualnie rynek komputerowy. Wielu z nas nie jest nawet świadomym tego, jak kiedyś wyglądy i do czego były wykorzystywane te sprzęty. Dziś małe i lekkie – dawniej ogromne i ciężkie. Dziś wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie życia – dawniej jedynie na potrzeby wojska. Stacjonarne i przenośne. Te z tradycyjną klawiaturą i te z ekranem dotykowym. To co je łączy to fakt, że służą nie tylko nauce i gospodarce, ale również usprawnianiu życia i rozrywce. Dziś przybliżyliśmy sobie zatem historię tych wielofunkcyjnych wynalazków, z którymi pracujemy na co dzień. Zajęcia zakończyliśmy działalnością twórczą, tworząc wymarzone, kolorowe komputery przenośne.


Po części teoretycznej dzieci uczyły się tworzyć bezpieczne hasła, a następnie bezpiecznie logować się na komputerze.

Dla odprężenia zaś tworzyły z różnych materiałów emotki.

Poniedziałkowy dzień rozpoczął się dla nas od wizyty wolontariuszy z Fundacji Izy Milińskiej „Kocia Mama”. Warsztaty przeprowadzone w ramach projektu „Nie odmawiaj jeśli możesz nam pomóc” poruszały kwestię opieki nad kotami domowymi, ale również dały wskazówki w jaki sposób możemy pomagać tym, które domu nie mają. Zajęciom towarzyszyły dwa koty, które wywołały ogromny zachwyt wśród naszych uczniów. Dzieciaki jak zwykle stanęły na wysokości zadania zbierając karmę i przekazując ją dla potrzebujących zwierząt.


Przykazania odpowiedzialnego opiekuna stały się jednym z poruszanych przez nas ostatnio tematów. Dotyczyły oczywiście opiekuna zwierząt bez względu na to, czy jest to kot, pies, mysz, pająk czy jaszczurka. Wnioski jakie udało nam się wyciągnąć a w czym pomogła nam świetnie opracowana pozycja „Psubraty” umieściliśmy na plakacie, aby dotrzeć również do innych osób.


Dzisiejsze zajęcia były dla nas niezwykle fascynujące. Zabawiliśmy się w małych ogrodników i w mini szklarniach zasialiśmy nasiona kopru, bazylii, lwiej paszczy, szczypiorku, cukinii, papryki i wielu innych roślin jadalnych i ozdobnych. Każda grupa odpowiedzialna za swoją szklarnię od dziś będzie czuwać nad procesem wzrostu posianych przez siebie nasion. Musimy uzbroić się w cierpliwość, no i odpowiedzialnie zajmować się swoją szklarnią. Niebawem zobaczymy jak dzieciaki poradziły sobie w tej odpowiedzialnej roli.


Świetlicowy konkurs fotograficzny pt. „Jak pomagam zwierzętom przetrwać zimę” rozstrzygnięty!!!
Werdyktem jury przyznaliśmy dwa pierwsze miejsca. Laureatami konkursu zostały Maja Kamińska oraz Lena Nowak z klasy III c.
Serdecznie gratulujemy!!!


Na zajęciach czytelniczych z elementami zagadek logicznych zawsze jest wesoło. Dzieciaki poprzez zabawy ruchowe szlifują swoje umiejętności z zakresu języka polskiego. Tym razem wzięły udział w zabawie w skojarzenia i nie tylko. Zajęcia zakończyły się lubianą przez wszystkich grą w kalambury.


17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji, postanowiliśmy przybliżyć sobie troszkę inne życie tych czworonogów. Spryciara, Przylepa, Szajba, Flirciarz, Bestia, Sułtan i to bohaterzy filmu „Kedi – sekretne życie kotów”, który dziś ukazał nam życie tych zwierząt i stosunek do nich w innej niż nasza kulturze. Niestety, nie wszędzie koty ( ale i wszystkie inne zwierzęta) traktowane są z należytym szacunkiem. Dlatego działać muszą różne organizacje i fundacje. Jednym z przykładów o jakim dziś sobie powiedzieliśmy była działalność OTOZ Animals , którzy na co dzień wykonują kawał dobrej roboty pomagając potrzebującym czterem łapom. Dzięki akcji Amici Cucciolotti Przyjaciele Zwierząt 2018, polegającej na uzupełnianiu albumu naklejkami, dzieci pomagają a jednocześnie poszerzają swoją wiedzę z zakresu otaczającej ich przyrody. Pamiętajmy, że jesteśmy na zawsze odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy i jeśli tylko możemy – pomagajmy.


Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany czas wypoczynku zimowego. Postanowiliśmy zatem przypomnieć sobie jak bezpiecznie go spędzić. Uczniowie przygotowali plakaty, na których zamieścili informacje, o których każdy z nas powinien pamiętać korzystając z feryjnych atrakcji.
Życzmy każdemu dużo śniegu, dużo zabaw i dużo frajdy w czasie ferii. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa i do zobaczenia w lutym.


Chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby dostawać prezentów. Tym bardziej, jeśli są one wykonane samodzielnie. Własnie dlatego dziś zabawiliśmy się w przygotowanie drobnych upominków dla naszych najbliższych. Powstały kolorowe podkładki pod filiżankę, do których dołożyliśmy torebeczkę owocowej herbatki – to prezenty dla naszych dziadków. Stworzyliśmy również kolorowe kwiatki – dla naszych babć. Ta praca jednak tak nam się spodobała, że nie mogliśmy jej przerwać. Tym sposobem drobne upominki trafią również do rodziców a nawet nauczycieli.


” [...] jestem stary i nie nadaję się już do polowania, toteż pan mój chciał mnie zastrzelić [...] stary już jestem, zęby mi stępiały i wolę leżeć za piecem niż uganiać się za myszami, toteż pani moja chciała mnie utopić [...] gospodyni kazała ugotować ze mnie rosół, gdyż jestem już stary i niedołężny [...] „

Fragment tekstu pochodzi z baśni braci Grimm pt. ” O czterech muzykantach z Bremy’. To właśnie ona stała się podstawą do dzisiejszej rozmowy o tym, jak traktowane są zwierzęta i te domowe i te gospodarcze. Choć zwierzęta z baśni poradziły sobie bez pomocy człowieka, który okazał się nie być dla nich nie przyjacielem a wrogiem to staraliśmy się wytłumaczyć sobie, że w naszym świecie taka sytuacja byłaby niemożliwa. Właśnie dlatego należy szanować  nasze zwierzaki bez względu na wiek i możliwości. Zajęcia bardzo pięknie podsumowała Gabrysia Kwiecień z klasy III c mówiąc – „Zwierzęta to nasi przyjaciele i nie możemy ich wyrzucać jak stary sweter który się zniszczył. To nie są rzeczy!” Po usłyszeniu takich słów duma rozpiera każdego wychowawcę.

Zajęcia zakończyliśmy działalnością twórczą – malowaniem na folii bohaterów baśni.


Zwierzę w cyrku? Co za bzdury! Wiwat cyrki bez tresury!

Dzisiejsze zajęcia poświęciliśmy tematyce bardzo rzadko poruszanej a niezwykle istotnej. Na podstawie „Krótkiej Bajeczki o wyprawie Mirka do cyrku i o tym, co z tego wyniknęło” przybliżyliśmy sobie kwestię dotyczącą tego, jak to się dzieje, że zwierzęta cyrkowe „wykonują” wszystkie sztuczki. Dzieci przeczytały bajkę, która w przystępny dla nich sposób ukazała problem jakim jest cierpienie zwierząt cyrkowych. Następnie każdy otrzymał materiały, z których powstały książeczki -kolorowanki. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekcji jej uczestnicy będą mogli dokonywać ŚWIADOMEGO wyboru własnej rozrywki.

„By zwierzęta na wolności mogły skakać, lecz z radości!
A nie cierpieć przez tortury dla rozrywki, dla tresury.
Więc powtórzmy wszyscy wraz: innych cyrków nadszedł czas!!
Wybierz cyrk, gdzie w wielkim trudzie,
zamiast zwierząt ćwiczą ludzie,
którzy sami z własnej woli
chcą pracować w takiej roli!
których nikt nie bije batem,
tylko godną da zapłatę”


Po świątecznej przerwie pełną parą wróciliśmy do jednych z naszych ulubionych działań. Zagościły u nas kokosowe niedźwiadki i kukurydziane pingwinki. Wykonywanie tych „smacznych” prac uczyło nas działać zgodnie z ułożonym wcześniej planem. Nie tylko miło spędziliśmy czas, ale także uświadomiliśmy sobie, że pominięcie jednej czynności wynikające z chęci przyspieszenia pracy często skutkuje niezadowalającym efektem końcowym bądź utrudnia jego osiągnięcie.
Nasze słodko-słone dzieła choć trochę umilą czas oczekiwania na zimową aurę. Kto wie, może niebawem nadejdzie.


Kreatywnie w świetlicy? – proszę bardzo. My nie nudzimy się nigdy. W wolnych chwilach dzieci przygotowują prace plastyczne. Tu się realizują i to sprawia im największą frajdę.


Naszym kolejnym gościem w ramach projektu „Nie odmawiaj, jeśli możesz nam pomóc” była Fundacja Pomocy Zwierzętom (Nie) Milcz-Reaguj. Tematem prelekcji stały się interakcje ze zwierzakami. Dowiedzieliśmy się między innymi jakie sygnały wysyłają psy, w jaki sposób mogą zachować się w określonych sytuacjach, a także mieliśmy okazję zobaczyć sztuczki wykonane przez naszego czworonożnego gościa. Pani Wioleta Pawlik Nowacka i Pan Piotr Rębowski zakończyli nasze spotkanie słowami „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” uwrażliwiając naszych uczniów po raz kolejny na fakt, że zwierzęta czują, kochają i chcą być kochane. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i niezwykle potrzebną lekcję.Tutaj możesz obejrzeć powyższy plakat w wersji pdf.


„Do triumfu zła wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie robili”.

Właśnie dlatego my działamy! Dziś podsumowaliśmy akcję „Zbuduj kotu domek na zimę”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom wraz z rodzicami, którzy okazali serce, poświęcili swój czas i przygotowali domki, w których koty będą mogły schronić się przed mrozem i opadami.
Ogromne podziękowania kierujemy również do Pani Agnieszki Stępniarek ze Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi, która zaangażowała uczniów w akcję i przekazała domki, wspomagając naszą inicjatywę.
Wszystkie domki zostały przekazane do Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dzięki wspólnej pracy uczniów, rodziców i nauczycieli aż 9 kocich rodzin dostanie prezent na święta. Jeszcze raz z całego serca dziękujemy!


Wspólne ubieranie choinki chyba każdemu daje wiele radości. Może być jej jeszcze więcej, gdy na choince wieszać będziemy własnoręcznie przygotowanie ozdoby. Jedną z nich staną się przygotowane podczas dzisiejszych zajęć gwiazdki. Prawda, że oryginalne?


Dziś zabraliśmy się za przygotowanie kartek świątecznych. Zakupione wcześniej na charytatywnym bazarku dla zwierzaków kartki wypełniliśmy świątecznymi życzeniami. W ten sposób chcieliśmy podziękować tym, którzy pomagają nam i mają otwarte serce dla tych, którzy głosu nie mają. Małe rzeczy – a znaczą tak wiele.


„Wesoły Mikołaj” tylko u nas! Tak zatytułowane były prace plastyczne przygotowane przez nasze dzieci na zajęciach świetlicowych. Do ich powstania zużyliśmy duże ilości włóczki, waty oraz farby. Oto jak wyglądały przygotowania:


W tym roku Mikołaj zaparkował swe sanie przed naszą szkołą nieco wcześniej niż zwykle, przywożąc dla naszych dzieciaków wyjątkowy prezent. Od dziś czas przebywania w świetlicy umilać będą rozgrywki piłkarskie.


Początki kalendarza adwentowego to prawdopodobnie rok 1851. Miał on na celu wzmacniać radość w oczekiwaniu na Święta. Choć mamy już rok 2017 tradycja z nim związana jest nadal obecna. Nie mogło go zatem zabraknąć i u nas. Każdego dnia, jeden uczeń będzie odrywał rękawiczkę z zadaniem do wykonania. Już dziś wiemy, że jutro ktoś zrobi śniadanie dla rodziców, powie coś miłego sąsiadowi i uśmiechnie się 100 razy więcej niż zazwyczaj. Pozostaje pytanie: co kryje się w kolejnych rękawiczkach? Przekonamy się już niebawem.


Andrzejkowe wróżby uwielbiają młodsi i trochę starsi. W świetlicowej zabawie wzięło udział dużo dzieci, które chciały dowiedzieć się, co przyniesie im los. Było przebijanie serca, ustawianie butów oraz losowanie fantów. Czy andrzejkowe wróżby się sprawdzą? Tego pewnie dowiemy się już niedługo.


„KIEDY PATRZĘ W OCZY ZWIERZĘCIA, NIE WIDZĘ ZWIERZĘCIA. WIDZĘ ISTOTĘ ŻYWĄ. WIDZĘ PRZYJACIELA”.
To piękne zdanie padło podczas wizyty naszych kolejnych gości w ramach projektu „Nie odmawiaj, jeśli możesz nam pomóc”. Tym razem gościliśmy Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Pani prezes Amanda Chudek przybliżyła naszym uczniom problem zwierząt porzuconych, wskazała na potrzeby jakie mają nasi mniejsi przyjaciele, jak również opowiedziała o odpowiedzialności prawnej każdego z nas względem zwierząt. Opisując ideę wolontariatu nasi goście pokazali, że każdy może pomagać, nawet jeśli teraz wydaje mu się, że nie ma ku temu możliwości. Nasze dzieciaki jak zwykle stanęły na wysokości zadania organizując zbiórkę karmy dla zwierząt będących pod opieką ŁTOnZ. Małe rzeczy – a znaczą tak wiele. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, ale również wychowawcom, uczniom i ich rodzicom, którzy zdecydowali się wesprzeć „pełną miską” potrzebujące cztery łapy. Bo razem możemy zrobić dużo dobrego.


Zajęcia plastyczne mają wiele zalet. Od ćwiczenia zdolności manualnych w tym posługiwania się przedmiotami, po rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, zmysłu dotyku i świadome zarządzanie ruchami swojego ciała. Wiedząc, jak ważne dla prawidłowego rozwoju są te funkcje nie szczędzimy naszym dzieciakom tego rodzaju aktywności. Połączenie przyjemnego z pożytecznym to coś, co sprawia radość i nam i naszym uczniom.


Prelekcja dotycząca profilaktyki zaginięć w terenie otwartym, przygotowana przez ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Łódź – Jędrzejów była jedną z realizowanych w ramach projektu „Nie odmawiaj, jeśli możesz nam pomóc”.
Podczas spotkania nasze dzieciaki dowiedziały się również, co powinny zrobić, gdy zaatakuje je pies, poznały pozycję żółwia a także nauczyły się jak bezpiecznie podchodzić do psów których nie znają. Dużo emocji wzbudziła obecność czworonożnych przyjaciół – psów ratowników, które pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych. Na zakończenie dzieciaki otrzymały od naszych gości książeczki pt.” Gdzie jesteś Małgosiu” które w przyjazny dla nich sposób obrazują jak należy się zachować w sytuacji zaginięcia. Dzieci natomiast podziękowały naszym czworonożnym gościom psim przysmakiem. Było to dla nas bardzo wyczekiwane i niezwykle edukacyjne spotkanie.


„Jestem bezpieczny w sieci” to plakat, który powstał, by uświadomić dzieciom skalę zagrożeń płynącą z otwartego dostępu do Internetu. Przygotowanie go sprawiło naszym milusińskim wiele radości. Prace plastyczne powstające podczas zajęć świetlicowych niezmiennie sprawiają radość i są bardzo zajmujące.


Świetlica to nie tylko ciekawe zajęcia i zabawa, ale także obowiązki. Jednym z nich jest sprzątanie swojego miejsca pracy. W ten sposób dzieci są wdrażane do przestrzegania zasad czystości i porządku. Na szczęście w grupie zawsze raźniej, więc uśmiechy nie znikają z twarzy naszych dzieciaków nawet podczas tych czynności.


A teraz coś z zajęć czytelniczych z elementami zagadek logicznych organizowanych w ramach świetlicy. Tym razem dzieciaki wzięły udział w loteryjce ortograficznej oraz zagrały w grę „Odejmowanie i dodawanie w zakresie 20″. Zrobiło się przyjemnie i pożytecznie zarazem.


„Co powinniście wiedzieć, zanim podejmiecie decyzję, która odmieni Wasze życie”. Tymi słowami rozpoczęliśmy zajęcia, których celem było ukazanie, jak należy przygotować się na przyjęcie pod swój dach czworonożnego przyjaciela. Spacery, wielkość psa, koszty utrzymania i pielęgnacji to tylko kilka elementów o jakich mowa była w obejrzanym przez nas filmie ukazującym, że każda puchata kulka będzie kiedyś dorosłym psem. Dzieci dowiedziały się, jak szybko rośnie szczeniak, ile ma zębów i poznały prostą zasadę, która pomoże podjąć decyzję, czy są gotowe na długoletnią opiekę nad pieskiem. Zajęcie zakończyliśmy wykonaniem pracy plastycznej. Nie mogło być inaczej – musiała przedstawiać psa.


Dzisiaj bardziej kreatywnie. Dzieciaki przygotowywały drzewko jesienne, ale nie zwykłe drzewko a… guzikowe. Zostało ono przygotowane zupełnie inaczej, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Tym razem były to wspomniane guziki.


Świetlicowy konkurs na najpiękniejszego grzybka rozstrzygnięty!!!
Wszystkim, którzy zgłosili swoje prace serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, lecz po burzliwych debatach wybrało najlepsze prace. Oto laureaci:
1 miejsce zajęły ex eaquo Lena Nowak oraz Marika Szalkiewicz
2 miejsce zajęły ex eaquo Oliwia Siuda, Julia Meckier, Lena Kulik
3 miejsce zajęła Laura Spławska
Pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Oto oni:
Nikola Banasiak, Łucja Troszczyńska, Paulina Walkowska, Marysia i Zuzia Ciesiołkiewicz, Hanna Tokarek, Lena Idźkowska, Antoni Janczak, Brajan Kwiatulski, Krzysztof Badura, Gabriela Mastalerz.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!!!


Narodowe Święto Niepodległości tuż, tuż, więc patriotycznie zrobiło się również podczas zajęć komputerowych. Nasze dzieciaki przygotowały plakaty związane ze świętem obchodzonym 11 listopada. Miały przy tym wiele frajdy.


Kot nie ślimak – Domku nie nosi

Gorąco zachęcamy do zaangażowania się w akcję Zbuduj Kotu Domek Na Zimę. Każdy domek zostanie przekazany organizacji zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom. Wystarczy karton, styropian, trochę folii i taśmy (można wykorzystać dodatkowo folię termiczną czy bąbelkową)  by podarować odrobinę ciepła tym, którym przyjdzie spędzić zimę pod gołym niebem.

 Przed wejściem do szkoły znajduje się plakat promujący akcję w tym informacja jak przygotować najprostszy domek, którą każdy może ze sobą zabrać.

Kocie domki zostawiać można w świetlicy szkolnej do 1 grudnia 2017 r.

.
Bezdomność to nie wybór zwierząt – to brak wiedzy, empatii i wzorców.

LICZYMY NA PAŃSTWA POMOC


Przyjaciel jest z nami na dobre i złe nawet… w taką deszczową pogodę. Przypomniały o tym nasze dzieciaki tworząc prace pod tytułem „Mój przyjaciel w jesiennych barwach”. Oto efekt:


„Nie jestem owocem, ani warzywem.
Nawet lepiej, bo jestem – grzybem”
Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia konkursu na najpiękniejszego grzyba, a co za tym idzie nasza świetlica zapełnia się pracami uczniów. Wybrane z nich prezentujemy poniżej.


„Parasolki, parasolki dla dorosłych i dla dzieci!
Parasolki, parasolki – kropla przez nie nie przeleci!”

Takie oto dzieła wyszły dziś spod rąk naszych małych artystów. Z takimi parasolkami niestraszny nam żaden deszcz!


Zajęcia plastyczne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem naszych dzieciaków. Widać, że sprawiają im one ogromną radość. Nic dziwnego zatem, że powstają na nich prawdziwe arcydzieła:


Szanowni Państwo.
W imieniu wszystkich dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy uiścili u nas opłaty. Wszystkie zebrane środki przeznaczamy na materiały niezbędne do prowadzenia zajęć świetlicowych. W roku szkolnym 2016/17 zebrane pieniądze przeznaczyliśmy m.in na:
- przybory plastyczne
- gry planszowe
- nagrody, wyróżnienia i upominki dla dzieci
- płyty DVD
- zestawy szachowe
- parasole przeciwsłoneczne z podstawkami
- zabawki sportowe
- wodę mineralną dla dzieci
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!!!


W grupie zawsze raźniej. Wtedy nawet przykry obowiązek staje się zabawą. Tak właśnie jest podczas codziennego, wspólnego odrabiania pracy domowej w naszej świetlicy. Najlepiej oddają to poniższe zdjęcia:


Na świetlicy dbamy także o formę fizyczną naszych wychowanków. Dzisiaj zaczęły się zajęcia sportowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nasze dzieciaki aktywne ćwiczyły w sali gimnastycznej, co uwieczniliśmy na poniższych zdjęciach:


„Zakątek artysty”, czyli zajęcia plastyczne również już się rozpoczęły. Pierwszym tematem zrealizowanym przez dzieci była jesień widziana ich oczami. Oto efekty ich pracy:


W październiku miały rozpocząć się dodatkowe zajęcia dla dzieci ze świetlicy szkolnej i tak też się stało. Na pierwszy ogień poszły zajęcia czytelniczo – filmowe. Zainteresowanie nimi było bardzo duże, a w kolejce czekają już kolejne zajęcia…


W świetlicy szkolnej trudno o nudę. Właśnie ruszyły zajęcia komputerowe, które jak co roku cieszą się dużym zainteresowaniem.


Nudy na świetlicy? Na pewno nie u nas!!! Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Poniższe zdjęcia pokazują kreatywne wykorzystanie liczb i matematyki:)


Dziś w świetlicy pojawiły się jeże. Nie byle jakie, bo… zrobione z ryżu, słonecznika i pestek dyni. Wykonały je własnoręcznie nasze dzieciaki pod czujnym okiem wychowawców. Wygląda na to, że ci mili goście zostaną z nami na dłużej.


Pogoda ostatnio nikogo nie rozpieszcza, zatem gdy tylko nadarzy się okazja opuszczamy świetlicowe mury i udajemy się na plac zabaw. Tutaj zabawa trwa w najlepsze. Piłka nożna, zjeżdżalnie czy huśtawki to tylko niektóre atrakcje. Oto, co dzisiaj robiliśmy:


Zajęcia świetlicowe ruszyły pełną parą! Wakacje się skończyły, ale żadne dziecko ze świetlicy za nimi nie tęskni. Od pierwszego dnia dzieciaki wraz z opiekunami przygotowują różnorodne prace plastyczne. Na zdjęciach można zapoznać się z twórczością maluchów. Zresztą te dzieła trudno przeoczyć, ponieważ od dzisiaj można je oglądać przy drzwiach wejściowych do szkoły.


Informacje o pracy świetlicy

Świetlica jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas przed rozpoczęciem lekcji i po zakończeniu zajęć lekcyjnych czekając na rodziców.

Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych i rozwijanie ich zainteresowań.

Zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć uczniom przebywającym w świetlicy proponujemy udział w różnorodnych formach zajęć świetlicowych:

  •  zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredką, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki.
  • zajęcia ruchowe, zabawy na świeżym powietrzu,  ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną.
  • zajęcia dydaktyczne – zabawy słowne ćwiczenia w poprawnym czytaniu,  zgadywanki itp.
  • zajęcia z wykorzystaniem środków audio-wizualnych znajdujących się w świetlicy.
  • zajęcia wyrównawcze, pomoc w odrabianiu zadań domowych, przygotowanie się do lekcji z pomocą wychowawcy świetlicy.
CELE I ZADANIA ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH:

1. Zapewnienie uczniom przebywającym w świetlicy bezpiecznych warunków spędzania czasu wolnego na terenie szkoły.

2. Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej.

3. Organizowanie gier i zabaw ruchowych w pomieszczeniu i na powietrzu mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.

4. Uczestnictwo w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego.

5. Upowszechnianie i kształtowanie zasad kultury zdrowotnej, nawyków higieny i czystości.

6. Rozwijanie i uczenie samodzielności.

7. Współdziałanie z rodzicami, wychowawcami klas i innymi nauczycielami.

8. Kształtowanie postawy bezinteresownej pomocy bliźnim oraz zwierzętom.

9. Upowszechnianie i kształtowanie zasad bezpiecznego korzystania z komputera i zasobów internetowych.

10. Przekazywanie treści wychowawczych.

 

 REGULAMIN ODBIORU DZIECKA ZE ŚWIETLICY

1. Do odbioru dziecka ze świetlicy uprawnione są wyłącznie osoby wskazane w karcie zgłoszenia.  W wyjątkowych okolicznościach dziecko może być odebrane ze świetlicy przez osobę wskazaną przez rodzica (nieznajdującą się w karcie zgłoszenia). W takim przypadku rodzic telefonuje do szkoły, wskazując osobę odbierającą dziecko. Osoba upoważniona do odbioru okazuje wychowawcy świetlicy zgodę do odbioru dziecka ze świetlicy podpisaną przez rodzica i potwierdza swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego.

2. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.

3. Rodzice (osoby upoważnione) po odebraniu dziecka przejmują nad nim odpowiedzialność nawet, jeśli przebywają na terenie szkoły.

4. Zgłoszenie odbioru dziecka jest jednoznaczne z jego wypisem z listy obecności świetlicy. Nie można ponownie oddawać dziecka pod opiekę świetlicy.

5. Rodzice (osoby upoważnione) nie mogą odbierać dziecka ze świetlicy, podczas trwania zajęć dodatkowych – zobowiązani są do czekania, aż do momentu ich zakończenia.

6. Do zadań wychowawców świetlicy nie należy odbieranie dzieci z zajęć dodatkowych, ponieważ dezorganizuje to pracę świetlicy. Aby zapobiec tego typu sytuacjom prosimy rodziców o dokładne zapoznanie się z grafikiem zajęć dodatkowych dzieci.

7. Rodzice (osoby upoważnione) nie wchodzą na teren szkoły (świetlicy) po odbiór dziecka. Zobowiązani są do czekania przy drzwiach wejściowych, a o zamiarze odbioru dziecka informują wychowawców przez widedomofon.

8. Osoba, która przyszła po dziecko informuje o tym fakcie przez wideodomofon wychowawcę świetlicy (podaje swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko odbieranego dziecka).

9. Przytrzymywanie i blokowanie drzwi wejściowych jest surowo wzbronione. Związane jest to z zapewnieniem bezpieczeństwa pozostałym dzieciom przebywającym na terenie szkoły.

10. Uczeń nie może być zwolniony z zajęć ani opuścić świetlicy na podstawie telefonu od rodziców.

11. Jeśli dziecko nie będzie chciało opuścić świetlicy z osobą upoważnioną przez rodziców, nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a on niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.

12. W przypadku złego samopoczucia dziecka lub innych okoliczności pielęgniarka (wychowawca świetlicy) informuje telefonicznie rodzica o zaistniałej sytuacji. Jeżeli rodzic nie może odebrać dziecka osobiście, wskazuje osobę, która to uczyni. Wskazana przez rodziców osoba musi przy odbiorze dziecka okazać się dowodem tożsamości. Odbiór dziecka potwierdza czytelnym podpisem w sekretariacie szkoły.

13. Pracownik świetlicy może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub zachowanie tej osoby jest agresywne. W takim przypadku nauczyciel świetlicy ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy oraz skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców.

14. Osoby odbierające dziecko zobowiązane są do przestrzegania godzin pracy świetlicy.

Świetlica jest czynna codziennie w godzinach:7.00-17.00.

15. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane do godziny 17.00 wychowawcy realizują procedury postępowania przewidziane w przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy. Wychowawca kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka, a następnie powiadamia dyrekcję o zaistniałej sytuacji. Jeśli wychowawca nie nawiążę kontaktu z rodzicami i nieobecność w/w osób przedłuża się do 30 minut, dyrektor szkoły lub wychowawca świetlicy zawiadamia policję. Jeżeli sytuacja taka powtarza się więcej niż jeden raz, dyrektor powiadamia sąd rodzinny.

16. Odbierane dziecko ubiera się w szatni, a następnie prosi osobę z obsługi pełniącą dyżur przy przeszklonych drzwiach o ich otworzenie. W tym momencie pobyt dziecka w świetlicy szkolnej w danym dniu uważa się za zakończony.

 JEDNORAZOWE UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA